در مراحل فرآوردی شیر ماشین آلات مختلفی استفاده می گردد که یکی از این ماشین آلات دستکاه شیر سردکن می باشد. دستگاه شیر سردکن با توجه به واحدهای تولید شیر و فروش شیر دارای حجم های مختلفی می باشد. یکی از مشخصات فنی مهم در انتخاب دستگاه شیر سرد کن توان کمپرسور و نوع کمپرسور دستگاه شیر سردکن می باشد.با توجه به توان ، نوع و کشور سازنده کمپرسور قیمت دستگاه شیر سردکن متفاوت می باشد یکی دیگر از مشخصات مهم در انتخاب دستگاه شیرسردکن مدت زمان سرمایش ستگاه شیرسردکن می باشد. یعنی مهم می باشد یک دستگاه شیرسردکن چه مدت زمانی طول می کشد تا حجم معینی از شیر را به 4 درجه سانتی گراد برساند هرچه این زمان کمتر باشد دستگاه دارای توان بیشتر و همچنین قطعات برودتی بهتری در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است. مخزن دستگاه های شیرسردکن می تواند به صورت مکعبی و یا استوانه ای بوده و از حجم ها 300 لیتری تا 3000 لیتری موجود می باشد. جنس مخزن دستگاه شیرسردکن از استیل 304 می باشد و دارای عایق حرارتی ازجنس فوم ( پلی یورتان )  و یا پلاستوفوم می باشد. کلیه دستگاه های شیرسردکن دارای همزن مناسب جهت هم زدن شیر می باشد که بصورت متعادل خنک شده  و از یخ زدگی دیوارها جلوگیری نماید و همچنین به فرآیند خنک شدن شیر تسریع بخشد.

شرکت مخازن ماشین وزین توانایی تولید انواع دستگاه شیرسردکن برای دامداری ها  مراکز جمع آوری شیر و همچنین برای لبنیات سنتی سطح شهر را دارد و دستگاه شیر سرد کن  تولیدی این مجموعه دارای توان  کمپرسور  متناسب با حجم مخزن و شهر مورد استفاده از دستگاه شیر سرد کن  می باشد و همچنین این مجموعه توانایی تولید انواع شیرسردکن به صورت استوانه ای و مکعبی می باشد.

در دامداری ها بعد از دوشیدن شیر که دمای بالای 30 درجه دارد جهت جلوگیری ازفساد شیر باید دمای شیر را بعد از دوشیدن به 4 درجه سانتی گراد رساند. این کاهش دما در دستگاه های شیرسردکن انجام گیرد و تا انتقال آن به واحد فرآوری و فروش شیر به کارخانه های لبنیاتی در داخل دستگاه شیرسردکن نگه داری خواهد شد.

بعد از  انتقال شیر با دمای  4درجه توسط مخزن حمل شیر به واحدهای لبنیاتی و کارخانه های لبنیاتی،  شیر تا قبل از مصرف و فرآوری باید در دمای 4 درجه توسط دستگاه سردکن موجود در این واحدها و واحدها تحویل و نگهداری شیر نگهداری گردد در کارخانه های لبنیاتی شیر توسط پلیت کولر  و آب آیس بانک یا چیلر خنک شده و به دمای 4 درجه رسیده و در مخزن 2جداره استیل نگهداری  می گردد.