مخازن ذخیره

  مخازن ذخیرهStorage Tanks مخازن ذخیره، دسته ای از مخازن با شکل های مختلف استوانه ای، کروی، بیضی و… هستند که بنا به دلایل زیادی از جمله یکسان کردن کیفیت محصول، ذخیره مواد اولیه و محصول، اندازه گیری حجم محصول جهت فروش، بارگیری و انتقال به تانکرها و…با هدف ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی ساخته می شوند. دسته ای از این مخازن روی سطح زمین قرار می گیرند و دسته ای دیگر که معمولا برای نگهداری مواد خطرناک با بخارات فرار هستند، در درون زمین تعبیه می شوند. مخازن ذخیره Storage Tanks به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • مخازن ذخیره رو باز(Open Top)
  • مخازن ذخیره سر بسته یا سقف دار(Close Top)

مخازن سقف دار خود به دو دسته مخازن تحت فشار و کم فشار تقسیم می شوند. مخازن تحت فشار به شکل های کروی، استوانه ای، بیضی شکل یا تخم مرغی هستند. مخازن سقف دار(سر بسته) به چند دسته عمده تقسیم می شوند:

  • مخازن با سقف ثابت(Fixed Roof Tanks) که در آن سقف مخزن به بدنه جوش می خورد.
  • مخازن با سقف شناور(Floating Roof Tanks) که خود به دو دسته زیر تقسیم می شوند:
  • مخازن با سقف شناور خارجی(External Floating Roof Tanks) : این مخازن سقف ثابتی ندارند. سقف شناوری دارند که با فضای باز در ارتباط است و در صورت بارش برف و باران سقف آن بسته می شود و برای موادی استفاده می شوند که نقطه اشتعال بالایی دارند.
  • مخازن با سقف شناور داخلی(Internal Floating Roof Tanks) : این مخازن علاوه بر سقف شناور یک سقف ثابت نیز دارند که هدف از داشتن سقف ثابت در آنها، این است که از انباشتن فشار اضافی روی سقف شناور جلوگیری شود و برای مواد آتشگیری که نقطه اشتعال پائینی دارند، مثل بنزین مناسب است.

به طور کلی در مخازن با سقف شناور، با بالا و پائین رفتن سطح مایع، سقف نیز حرکت می کند که این عمل برای جلوگیری از تبخیر سطح مایع و کم کردن اثر تماس فشار بخار بالای مایع است.

  • دسته سوم مخازن سقف دار، مخازن سرد هستند.(Cooling Storage) مخازن سرد عمدتا برای گازهایی استفاده می شوند که نقطه جوش پائینی دارند و در دمای محیط به شکل گاز و در دماهای پائین به صورت مایع در می آیند. این مخازن با توجه به نوع محصول، سرعت پر شدن، دما و فشار جاری شدن و…طراحی و ساخته می شوند.
  • مخازن سقف دار افقی(Horizontal Tanks) که معمولا به شکل استوانه ای طراحی می شوند و به صورت افقی یا عمودی قرار می گیرند.

شرکت مخازن ماشین وزین طراح وسازنده انواع مخازن ذخیره، اتمسفریک و تحت فشار، انواع چیلرهای تراکمی و سیستم های برودتی با جدیدترین تکنولوژی و متدهای علمی در ساخت مخازن و ماشین آلات صنعتی می باشد.  

انواع مخازن ذخیره،شرکت مخازن ماشین وزین
لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *