مبدل حرارتی،مخازن ماشین وزین،چیلر

مبدل حرارتی چیست؟

مبدل حرارتی چیست؟

مبدل حرارتی Heat Exchanger وسیله ای برای انتقال حرارت از یک سیال(محیط) به یک سیال(محیط) دیگر است که وظیفه آن، انجام تبادل گرمایی بین آن هاست. مبدل های حرارتی امکان انتقال انرژی گرمایی بین دو یا چند سیال در دماهای مختلف را فراهم می کنند. این تبادل می تواند بین “مایع-مایع”، “گاز- گاز” و یا “گاز- مایع” انجام شود. مبدل های حرارتی بر اساس کاربردشان به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • مبدل حرارتی پوسته-لوله Sell & Tube Heat Exchanger
  • مبدل حرارتی صفحه ای Plate Heat Exchanger
  • مبدل حرارتی هوا خنکAir Coole Heat Exchanger

مبدل حرارتی پوسته-لوله:

این مبدل ها از تعداد زیادی لوله با قطر کم، که داخل یک پوسته استوانه ای قرار دارند، تشکیل شده اند. لوله ها در جای خود ثابت اند و می توانند U شکل یا صاف باشند. جنس لوله ها معمولا از مس است اما بر اساس کاربردشان می توانند از فولاد زنگ نزن(استیل)، نیکل، برنج و تیتانیوم هم باشندکه درون پوسته ای فلزی قرار می گیرند. در این مبدل ها دو سیال وجود دارد که یکی در لوله ها جریان دارد و دیگری اطراف لوله ها و درون پوسته قرار دارد. مبدل های پوسته و لوله سطح تماس زیادی دارند که باعث می شود تبادل گرمایی را در حجم کم به خوبی انجام دهند. معمولا در کندانسور ها و مولد های بخار از این نوع مبدل ها استفاده می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای:

این نوع مبدل حرارتی از تعدادی صفحه تشکیل شده که تبادل گرمایی انجام می دهند. این صفحات با توجه به کاربردی که دارند و نوع سیالی که بین صفحات استفاده می شوند، به دو نوع واشریGasket و جوشیbruzzed تقسیم می شوند. مبدل های جوشی خود به دو نوع مبدل حلزونیSpiral plate و لاملاLamella  تقسیم می شوند. در ادامه شرح مختصری از هر نوع مبدل صفحه ای ارائه خواهد شد:

مبدل واشری، تعدادی از صفحات نازک با سطح چین دار یا موج دار است که سیال های گرم و سرد را از یکدیگر جدا می کند. این نوع از مبدل ها عمدتا در صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع، صنایع غذایی، پتروشیمی و…استفاده می شوند.

مبدل های حلزونی با پیچاندن دو صفحه بلند موازی به شکل یک حلزون با استفاده از یک میله اضافی و جوش دادن لبه های صفحات مجاور به صورتی که یک کانال را تشکیل دهند، شکل داده می شوند. در هر یک از دو مسیر حلزونی یک جریان ایجاد می شود که انتقال گرما را انجام می دهد.

مبدل های حرارتی صفحه ای از نوع لاملا، کانال های ساخته شده از صفحات فلزی نازک است که به طور موازی جوشکاری شده اند و به صورت طولی در یک پوسته قرار گرفته اند.

 

مبدل های حرارتی هوا خنک:

این نوع مبدل ها عمدتا برای کاربردهای ” گاز-گاز” یا “مایع-گاز” استفاده می شوند. در این مبدل ها جریان هوای مورد نیاز برای خنک کردن سیال داخل لوله ها، بوسیله یک فن دمشی یا مکشی تامین می شود و خنک کنندگی، توسط جریان هوا انجام می شود. در این مبدل ها هیچ تماسی بین سیالی که خنک می شود و هوا وجود ندارد. سیال با درجه حرارت بالا وارد لوله های (کویل) شده و در مسیری پر پیچ و خم حرکت می کند تا کم کم به وسیله هوایی که از فن ها دمیده می شود، خنک گردد.

به طور کلی مبدل های حرارتی در صنایع و دستگاه های مختلف مانند دیگ بخار، کندانسور، اواپراتور، پیش گرم کن فن کویل، رادیاتور، مولد بخار و…. استفاده می شوند.

شرکت مخازن ماشین وزین، تولید کننده انواع مخازن استیل، کربن استیل، انواع چیلرهای تراکمی و جذبی و همچنین انواع مبدل های حرارتی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب، آماده ثبت سفارش در این زمینه است. برای کسب اطلاعات یبشتر (قیمت چیلر، قیمت مخازن و مبدل های حرارتی) با کارشناسان ما در قسمت فروش تماس حاصل بفرمایید.

 

*نمونه ای از مبدل های حرارتی*

مبدل حرارتی،مخازن ماشین وزین،قیمت چیلرمبدل حرارتی،مخازن ماشین وزین،چیلر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *