عمده ترین تفاوت های استیل و اهن چیست؟

آهن و استیل، دو نمونه از پرکاربردترین فلزات مورد استفاده در صنایع مختلف هستند و برای تولید انواع قطعات و تجهیزات، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو فلز در برخی شرایط یکسان خوانده می‌شود که این موضوع کاملاً اشتباه است. به طور کلی، اگرچه این دو فلز دارای کیفیت و ویژگی‌های مشابه هستند، اما نمی‌توان از تفاوت‌های فراوان آن‌ها، چشم‌پوشی کرد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بیان ویژگی و موارد مختلف تفاوت استیل و آهن، بپردازیم و اطلاعاتی مفید در این باره به شما ارائه دهیم که می‌تواند در انتخاب مواد اولیه صنایع مختلف، برای شما مؤثر باشد.

عمده ترین تفاوت استیل و اهن چیست؟

تفاوت استیل و آهن در چیست؟

درواقع فولاد از مشتقات آهن است و ویژگی‌های مشابهی با آهن دارد، اما در برخی موارد نیز می‌توان تفاوت‌هایی میان این دو فلز کاربردی مشاهده کرد. هر دو این فلزات نقش مؤثری در صنایع مختلف ایفا می‌کنند و هرکدام ویژگی‌های خاصی را در کاربردهای مختلف، ارائه می‌دهند. در ادامه می‌توانید با برخی موارد از تفاوت استیل و آهن، آشنایی پیدا کنید:

ترکیبات

این دو فلز در برخی مواقع دارای خاصیت‌ها و ویژگی‌های مشابهی هستند اما در ترکیبات خود تفاوت زیادی دارند. به طور کلی فلز آهن از عنصر آهن تشکیل شده است، در حالی که استیل ترکیبی از آهن و کربن بوده و منحصراً ترکیب ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.

ماهیت

در شرایط خاص، آهن به صورت آلیاژهایی با درصد پایینی از کربن، منگنز و دیگر عناصر مؤثر که در بهبود عملکرد فلز نقش دارند، ارائه می‌شوند اما به طور کلی از عنصر آهن تشکیل شده است. فولاد نیز نوعی آلیاژی از آهن و کربن است که به دلیل ساختار ویژه‌ای که دارد، دوام و مقاومت بالایی را در شرایط مختلف ارائه می‌کند. بنابراین هردو این فلزات می‌توانند به صورت آلیاژ ارائه شوند، اما در اغلب موارد می‌توان آهن را یک عنصر و فولاد را نوعی آلیاژ در نظر گرفت.

خرید مخزن استیل

مقاومت

آهن در اکثر شرایط به عنوان فلزی مقاوم و پشتیبان مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما می‌توان گفت که نسبت به استیل، از مقاومت کمتری برخوردار است. درواقع فولاد با دوام و مقاومت بالایی که در برابر عوامل محیطی دارد، می‌تواند خاصیت کششی و فشار بهتری را نسبت به آهن ارائه دهد. درواقع آهن را می‌توان به عنوان فلزی در نظر گرفته که به راحتی اکسید می‌شود و درخشش خود را از دست می‌دهد، اما فولاد می‌تواند مقاومت و درخشندگی سطحی خود را تا مدت زمان زیادی حفظ کند.

مقاومت

انعطاف‌پذیری

یکی از بارزترین موارد تفاوت استیل و آهن را می‌توان میزان شکل پذیری هرکدام از آن‌ها بیان نمود. اگرچه استیل با دوام و مقاومتی که ارائه می‌دهد، گزینه مناسبی برای اغلب سازه‌ها و پروژه‌های تخصصی است، اما آهن به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر، می‌تواند کاربرد ویژه‌ای در پروژه‌های قالب‌بندی داشته باشد.

پیدایش

می‌دانیم که آهن از زمان انسان‌های نخستین کشف شد و در کاربردهای مختلفی تا به امروز، مورد استفاده قرار گرفت. این در حالی است که فولاد سالیان زیادی پس از آهن کشف شده و دارای قدمت بسیاری کمتری نسبت به آهن است.

از آنجایی که فرآیند انتخاب فلز مناسب، یکی از سخت‌ترین مراحل اجرای پروژه‌های مختلف محسوب می‌شود، خوب است که با بررسی ویژگی‌های هرکدام از فلزهای آهن و استیل، انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید؛ بدین منظور در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی‌های آهن چیست؟

همان‌طور که پیش از این هم بیان کردیم، آهن یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین فلزاتی است که نقش مؤثری در ایجاد ساختاری مقاوم و انعطاف‌پذیر در پروژه‌های مختلف دارد. ویژگی‌های این فلز عبارت‌اند از:

مشخصات

آهن، فلزی نرم و خاکستری رنگ است که رسانای خوبی برای انتقال گرمان و الکتریسیته محسوب می‌شود. این فلز واکنش‌پذیری بالایی دارد؛ بنابراین در هوای مرطوب، به سرعت دچار زنگ‌زدگی و تغییر ساختار خواهد شد.

کاربرد

بخش عمده تولید فلز، به آهن تعلق دارد و همچنین می‌توان آن را در ساخت آلیاژهای مختلف، به کار برد. علاوه بر این، آهن نوعی فلز قابل بازیافت است و می‌توان آن را به عنوان گزینه‌های ایمن و مقرون به صرفه برای استفاده در پروژه‌های مختلف، در نظر گرفت.

قیمت

آهن به عنوان یکی از ارزان‌ترین فلزات شناخته می‌شود و همین ویژگی باعث شده است که بیش از ۹۰ درصد تولیدات فلز جهان را به خود اختصاص دهد. این فلز همواره به عنوان انتخابی مقرون به صرفه در صنایع مختلف به کار می‌رود.

انعطاف‌پذیری

آهن نوعی فلز چکش‌خوار است و می‌تواند در شرایط مختلف و متناسب با نیازهای پروژه، ساختار خود را تغییر دهد. این ویژگی که یکی از مهم‌ترین موارد تفاوت استیل و آهن نیز محسوب می‌شود، نقش مؤثری در شکل‌دهی و قالب‌بندی پروژه‌های مختلف دارد.

ویژگی اهن چیست؟

ویژگی‌های استیل چیست؟

استیل آلیاژی از آهن با درصدهای کمی از کربن است که استحکام مطلوبی را در شرایط مختلف ارائه می‌دهد. این فلز ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و یکی از بهترین و مطمئن‌ترین انتخاب‌ها برای پروژه‌های مختلف محسوب می‌شود. در ادامه می‌توانید با ویژگی‌های استیل آشنا شوید:

مقاومت

این فلز از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و تحت تأثیر عواملی مانند کشش، سایش و چکش‌خواری، به آسانی دچار تغییر نخواهند شد. علاوه بر این استیل بر خلاف آهن، در برابر واکنش‌های شیمیایی و محیطی، مقاومت بالایی ارائه می‌دهد و دچار زنگ‌زدگی و خوردگی نخواهد شد.

جوشکاری و ماشینکاری

فولاد یکی از جوش پذیرترین فلزها است که می‌تواند در انواع پروژه‌ها اعم از ساخت مخازن، بدون ایجاد آسیب ساختاری، کار برود. همچنین این فلز دارای ساختاری سخت و مستحکم است که فرآیند ماشینکاری را کمی دشوار و نیازمند تجهیزاتی ویژه می‌کند.

تنوع

درواقع نمونه‌های مختلف استیل، با ترکیبات متنوع را می‌توانید متناسب با نیاز پروژه‌های خود به کار ببرید. این فلز از تنوع بالایی برخوردار است که هرکدام از نمونه‌های آن، دارای خصوصیاتی ویژه و منحصر به فرد هستند.

هزینه

با توجه به موارد تفاوت استیل و آهن و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها، می‌توان گفت که فرآیند تولید استیل، هزینه‌های بیشتری را ایجاد می‌کند و در نتیجه، از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. درواقع استفاده از استیل ممکن است باعث صرف بودجه بیشتری شود، اما در عین حال نیازهای پروژه را به خوبی رفع کرده و کیفیت بالایی را در انجام آن ارائه می‌دهد.

آیا استیل و آهن را میتوان بهم جوش داد؟

پیش از این با تفاوت استیل و آهن آشنایی پیدا کردید و دانستید که هرکدام از آن‌ها، ویژگی‌های منحصر به فردی ارائه می‌کنند. با این حال در شرایط و موقعیت‌های مختلفی ممکن است به جوش دادن استیل و آهن نیاز باشد تا کاربرد مطلوب ساختاری در پروژه مورد نظر ایجاد شود. اما آیا می‌توان این دو فلز را به هم جوش داد؟ پاسخ مثبت است و میزان موفقیت فرآیند جوشکاری نیز، به کیفیت فلزات و الکترودهای مورد استفاده بستگی دارد.

ایا می شود استیل را به اهن جوش زد ؟

درواقع در شرایطی ممکن است پس از جوش دادن آهن و استیل، آهن دچار ترک‌خوردگی شود و در چنین شرایطی بهبود ساختار ایجاد شده، دشوار خواهد بود. یکی از راه‌های رفع این مشکل، جلوگیری از سرد شدن ناگهانی آهن است که معمولاً با سازوکارهایی مانند: پوشاندن آن با الیاف و…، انجام می‌شود. درواقع شما باید بیشتر تمرکز خود را بر روی قسمت آهنی کار قرار دهید، چراکه فولاد از ظرفیت جوش‌پذیری بالایی برخوردار بوده و معمولاً دچار آسیب نخواهد شد.

جمع بندی

خوشحالیم که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید، امیدواریم اطلاعات مفیدی درباره ویژگی‌ها و تفاوت استیل و آهن، کسب کرده باشید و بتوانید تصمیم خود را مبنی بر انتخاب هرکدام از آن‌ها، نهایی کنید. درواقع می‌توان گفت که فولاد با توجه به ویژگی‌های خاصی که ارائه می‌دهد، می‌تواند مقاومت بهتری را برای پروژه‌های مختلف ایجاد کند و انتخابی هوشمندانه‌تر باشد. اگر به دنبال مخازن فولادی، با کیفیت بالا هستید، مخازن ماشین وزین افتخار دارد که خدمات خود را با مناسب‌ترین قیمت‌ها و تضمین کیفیت کالا، به شما ارائه کند. بنابراین اگر به هرگونه راهنمایی در خصوص انتخاب و خرید مخزن‌ استیل نیاز دارید، همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *