مخزن کندانس

مخزن کندانس

مخزن کندانس در سیستم موتورخانه ها، یکی از قسمت های بسیار مهم می باشد که موجب صرفه جویی در هزینه، انرژی و آب مصرفی می شود. منبع کندانس برای استفاده ی خیلی بیشتر نسبت به حجمی که دارد، به صورت مکعب ساخته می شود. از این مخزن برای ذخیره سازی و جمع آوری آب هایی که به وسیله ی قطره های بخار در تجهیزات تبادل حرارت به وجود می آیند، استفاده می شود. از مخزن کندانس می توان در مواقعی که آب قطع می شود، به عنوان منبع ذخیره ی بویلر بخار استفاده کرد. ترکیب منبع ذخیره ی آب با کندانس موجب ایجاد شوک های حرارتی به دی اریتور می شود.

دستگاه هایی که فاقد دی اریتور هستند، از مخزن کندانس برای پمپ تغذیه استفاده می کنند. آب مورد نیاز برای این سیستم نیازی به گرم شدن و تصفیه و رسوب گیری ندارد، چون تخلیه ی کامل انرژی بخار در انتهای خطوط از طریق قطرات  بخار در مخزن کندانس جمع آوری می شود. آبی که از مخزن کندانس برگردانده می شود، از فشار بالایی برخوردار می باشد. این مخزن ها در جنس های گوناگون و متنوعی طراحی و تولید می شوند. به این صورت که جنس این مخازن از چدن، فولاد ریخته گری، فولاد ضد زنگ و پلاستیک می تواند باشد.

تماس با واحد فروش

انواع مخزن کندانس

مخزن کندانس به صورت کلی به سه دسته ی متفاوت و گوناگون برای مصارف مختلف تقسیم می شود. انواع مخزن کندانس به شرح زیر می باشد:

کندانسور تبخیری

 این نوع مخزن کندانس موجب خنک کردن گاز مبرد شده و نحوه ی کار آن به این صورت است که سیال بعد از وارد شدن به بخش کویل، در تمامی لوله ها جریان پیدا کرده و بعد آب سرد از کندانسور از طریق پمپ بر روی کویل مورد نظر پخش می شود.

کندانسور مدل هوایی

همان گونه که از نام این نوع مخزن کندانس مشخص است، از هوا به عنوان عامل تقطیر استفاده می شود. حرارت دفع شده از مبرد دما، عامل تقطیر را بیشتر می کند. جریانی که به این وسیله ایجاد می شود، در کندانسور هوایی به وسیله ی جریان طبیعی و یا با دمنده ها انجام می شود. در صورتی که از جریان هوای طبیعی استفاده شود، امکان کم بودن جریان هوا وجود دارد. به همین خاطر ممکن است نیاز به سطح تقطیر زیادی باشد.

کندانسور خنک شونده با هوا و با آب

در این مدل از مخزن کندانسور از هوا جهت تقطیر استفاده می شود. ولی در مدل های کندانسور خنک شونده با آب، از آب برای تقطیر استفاده می شود. دمای عوامل تبخیر از طریق دمای بالا دفع می شوند و موجب افزایش آن می شوند. تقطیر از تبخیر آب پاشیده شده بر روی مخزن ایجاد می شود و هوا با دفع بخار، موجب بیشتر شدن مقدار تبخیر می شود.

نحوه ی عملکرد مخزن کندانس

نحوه ی عملکرد مخزن کندانس به این صورت است که، آب وارد منبع می شود و از سیستم های فشار شکن داخل مخزن عبور می کند. به همین خاطر فشار آن را به حداقل میزان ممکن کم می کند. هر اندازه فشار آب ورودی به مخزن کندانس بیشتر باشد، میزان ایجاد بخار آب افزایش پیدا خواهد کرد. در این سیستم مقداری از آب در حوالی اتمسفر به بخار آب تبدیل می شود و مقدار زیادی از آن در زمان ورود به چرخه ی تولید بخار مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن کندانس را بیشتر در فضای آزاد موتورخانه نصب می کنند. به این صورت که در بخش پایین تر از دیگر تجهیزات موتورخانه نصب می شود تا بتواند تله بخارها را گردآوری کرد.

با اضافه کردن آب میدانی خطوط به مخزن کندانس، می توان آب مورد نیاز بویلر را تامین کرد. این آب از طریق پمپ به دی اریتور و یا بویلرها انتقال داده می شود. فضایی که میان چاله ی کندانس و پمپ وجود دارد، بایستی مناسب باشد تا اپراتور بتواند راحت کار خود را انجام دهد. این مخزن از دمای بالایی برخوردار می باشد و به همین خاطر امکان تشکیل شوک حرارتی یا کاویتاسیون وجود دارد. به همین خاطر توصیه می شود که ارتفاع مکش مناسب با پمپ باشد و یا از پمپ با مکش های مناسب برای این کار استفاده شود. آب کندانسی که برگشته می شود، از فشار بالایی برخوردار است، به همین خاطر بهتر است این آب تحت فشار را در مخزنی جدا وارد کرد.

 مخزن کندانس آب برگشتی پر فشار را از طریق یک سیستم تقلیل فشار که در داخل منبع کندانس قرار دارد، عبور می دهد. این امر موجب می شود تا فشار آن به حداقل ممکن برسد. در مخزن مقداری از آب به بخار تبدیل شده  و بخش عمده ی آن برای وارد شدن به سیکل مجدد تولید بخار مورد استفاده قرار بگیرد. البته بهتر است که ونت مخزن در فضایی دور از موتور خانه نصب شود. حتی بهتر است ونت مخزن در بیرون از موتور خانه نصب گردد.

کاربرد منبع کندانس

از مخزن کندانس برای جمع آوری آب استفاده می شود. به این صورت که، آبی که از تقطیر بخار به وجود می آید در این مخزن نگهداری می شود. به عبارت دیگر، آب برگشتی از دیگ بخار در این منبع ذخیره سازی شده و در مواقع مورد نیاز می توان این آب را مورد استفاده قرار داد. البته در همین راستا ذکر این موضوع از این قاعده مستثنی نمی باشد که آب بازگشتی از بویلر به خاطر فشار بسیار بالایی که دارد، به صورت مستقیم مورد استفاده قرار نمی گیرد. این منبع کندانس وظیفه ی متعادل سازی فشار آب برگشتی به وسیله ی فشار شکن را برعهده دارد.

 آب برگشتی از مخزن کندانس نیازی به تصفیه ندارد، به همین خاطر مخزن کندانس خیلی دیر رسوب می بندد، چون آبی که در آن ذخیره می شود، هیچ گونه ناخالصی ندارد. استفاده از این مخزن موجب کاهش هزینه های اضافی و جانبی شده است. استفاده از این مخزن موجب صرفه جویی در مصرف سوخت هم می شود. از آن جایی که استفاده از این مخزن برای بویلرها نیازی به نصب رسوب زدا ندارد، وجود آن در بخش موتورخانه بسیار حائز اهمیت است.

مخزن کندانس یا Condense Tankیک منبع و قسمت دارای اهمیت در سیستم‌های موتورخانه بخار استو نوع و نحوه کاربرد مخزن کندانس بواسطه طراحی متفاوت و متعلقات و تجهیزات جانبی آن، می‌تواند منجر به صرفه جویی هزینه، آب و انرژی شود. این نوع از مخزن برای استفاده بیشتر به نسبت حجمی که دارد، به صورت مکعب ساخته می‌شود. در ادامه این مطلب از وب سایت مخازن ماشین وزین به بررسی کامل‌تر مخزن کندانس و کاربرد مخزن کندانس می‌پردازیم.

آشنایی با مخزن کندانس

مخزن کندانس نوعی مخزن است که به منظور جمع آوری و ذخیره سازی آب‌هایی که از طریق قطره‌های بخار در تجهیزات تبادل حرارت بوجود می‌آید، استفاده می‌شود. در واقع این منبع به هنگام قطع آب، تحت عنوان منبع ذخیره بویلر بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد مخزن کندانس در دیگ بخار

به دلیل اینکه آبی که در سیستم بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد به تصفیه، رسوب گیری، پیش گرم شدن و.. نیازی ندارد، از این رو خطوط بخار به نحوی طراحی می‌شوند که پس از تخلیه کامل انرژی بخار، در انتهای خطوط بخار، به صورت کندانس، بخار گرفته می‌شود و سپس دوباره به چرخه تولید بخار اضافه می‌شود.

آب کندانسی که برگشت داده می‌شود فشار بسیار زیادی دارد بنابراین باید این آب تحت فشار وارد مخزن مجزایی شود که نام این مخزن، مخزن کندانس است. در داخل این مخزن، یک سیستم تقلیل فشار وجود دارد که آب برگشتی پرفشار از آن عبور داده می‌شود در نتیجه فشار آن به حداقل فشار ممکنه کاهش می‌یابد. در مخزن کندانس مقداری از آب تبدیل به بخار می‌شود و از بیشتر آن برای وارد شدن به سیکل مجدد تولید بخار استفاده می‌شود.

جنس مخزن کندانس

مخزن کندانس در جنس‌های گوناگون و متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. به طور کلی جنس این مخازن از چدن، فولاد ریخته گری، پلاستیک و فولاد ضد زنگ می‌باشد.

 چاه کندانس

مخزن کندانس در چاله‌ای که به چاله کندانس معروف است و در بخش پایین‌تر از کلیه تجهیزات موتورخانه نصب می‌گردد تا بدین نحو به روش ثقلی تمام کندانس جمع آوری شده از تله‌های بخار را جمع آوری نمود. این فضای مربوطه باید به نحوی باشد که شرایط مناسبی برای انجام کار اپراتور فراهم گردد. طراحان، در این مرحله، کمبود آب خط را به مخزن کندانس می‌افزایند تا از طریق این مخزن، آب بویلرها به دی اریتورها از طریق پمپ پمپاژ گردد.

به دلیل بالا بودن دمای آب موجود در مخزن کندانس، احتمال ایجاد کاویتاسیون بسیار زیاد است. برای رفع این مشکل، می‌توان از پمپ‌های مناسبی به منظور مکش استفاده نمود.

مزایای منبع کندانس

  • هزینه‌های مربوط به عملیات شیمیایی آب تغذیه را کاهش می‌دهد.
  • آب داغ باکیفیت تولید می‌نماید.
  • در زمان قطع آب تغذیه، منبع ذخیره‌ای برای بویلر بخار می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب به طور تفصیل با مخزن کندانس و کاربرد مخزن کندانس آشنا شدید. این قطعه در موتورخانه بخش‌های مختلفی دارد و از اهمیت بسیاری نیز برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان شرکت مخازن ماشین وزین در ارتباط باشید و دریافت مشاوره نمایید.