انواع مبدل حرارتی پکیج 

یکی از اصلی ‌ترین قطعاتی که در پکیج های دیواری استفاده می گردد با نام مبدل حرارتی شناخته می شود‌. در واقع وظیفه اصلی این مبدل حرارتی گرم نمودن آب مصرفی و همین طور گرم نمودن آب مربوط به سیستم گرمایشی به صورت همزمان می باشد. یعنی این که مبدل حرارتی پکیج موجب می شود تا هم آب گرم مصرفی که برای استحمام، شستشو و… نیاز است و هم آب رادیاتور ها در یک زمان واحد گرم گردد. در کل مبدل حرارتی پکیج را می توان قلب تپنده یک پکیج دانست که باعث می‌گردد تا پکیج دیواری عملکرد بهتری داشته باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد مبدل حرارتی پکیج در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

مبدل حرارتی پکیج

مبدل حرارتی پکیج چیست؟

در کل مبدل حرارتی را می توان وسیله یا قطعه ایی دانست که موجب تسهیل فرایند انتقال گرما مابین دو یا چند سیال می‌ گردد. اما اگر می خواهید بدانید که وظیفه اصلی مبدل حرارت پکیج چیست؟ بهتر است بدانید که وجود مبدل حرارتی در پکیج ها موجب می گردد تا حرارت ایجاد شده از شعله به آب انتقال پیدا کند. در یک تعریف ساده تر می توان گفت که آب ابتدا درون لوله کشی های مربوط به مبدل حرکت می کند. سپس این موضوع باعث می گردد تا آب  با تماس غیر مستقیم در برابر شعله های آتش قرار گرفته و گرم شود. در نتیجه آب خروجی مبدل که به درون خطوط لوله کشی وارد می شود گرم می باشد.

مبدل حرارتی پکیج

انواع مبدل حرارتی پکیج:

به طور کلی مبدل حرارتی پکیج را می توان به دو نوع مبدل اولیه و مبدل ثانویه تقسیم بندی کرد که در زیر توضیح مختصری در مورد هر یک از آن ها داده شده است.

مبدل اولیه:

وظیفه اصلی مبدل حرارتی پکیج نوع اولیه را می توان تامین آب گرم لازم برای رادیاتور ها یا همان سیستم گرمایشی دانست. در واقع آب گرم خارج شده از این نوع مبدل پس از آن که در مدار رادیاتور به طور کامل گردش کرد سرد می شود. سپس به صورت مجدد به داخل پکیج باز می گردد. تکرار این فرایند موجب می گردد تا آب گرم لازم برای رادیاتور ها فراهم شود.

مبدل ثانویه:

به طور کلی تامین آب بهداشتی گرم که در آشپزخانه، حمام و همین طور سرویس بهداشتی استفاده می شود مربوط به وظیفه مبدل حرارتی پکیج ثانویه می باشد. در واقع آب گرمی که در جریان مبدل حرارتی اولیه قرار دارد به طور دائم در حال چرخش است و همین موضوع باعث می گردد تا این آب کثیف و به نوعی غیرقابل مصرف گردد. البته مبدل حرارتی پکیج به گونه ای طراحی شده است که پس از باز شدن شیر آب گرم در ساختمان مبدل اولیه متوقف گردد. در این زمان آب گرم کثیف و غیر قابل استفاده به سمت مبدل ثانویه انتقال داده می شود. در همین حین آب تمیز نیز وارد مبدل ثانویه خواهد شد. در نتیجه حرارت آب گرم به آب سرد وارد شده نیز انتقال داده می شود. پس در نهایت آب بهداشتی گرم به سمت خروجی مبدل ثانویه حرکت کرده و از شیرآلات ساختمان خارج می شود.

مبدل ثانویه

پکیج دو مبدل چیست؟

بعضی از انواع پکیج ها دارای دو مبدل مختلف می باشند که مبدل حرارتی پکیج مورد استفاده در این دستگاه را می توان شامل مبدل اصلی و مبدل صفحه ای دانست. در واقع در پکیج هایی که دارای دو مبدل هستند وظیفه مبدل اصلی تامین آب گرم مورد نیاز سیستم گرمایشی یا همان رادیاتور می باشد. در نتیجه زمانی که پکیج به حالت زمستانی در می آید پمپ دستگاه شروع به فعالیت می کند. بنابراین آب لازم با گردش اصلی موجب می گردد تا گرمایش محیط تامین شود.

مبدل حرارتی پکیج

در این مدل از مبدل حرارتی پکیج زمانی که حالت زمستانه فعال می گردد، پمپ دستگاه جهت تامین آب مصرفی شروع به فعالیت می کند. یعنی آب درون مبدل اصلی شروع به گردش کرده تا در نهایت آب لازم تامین شود.

جالب است بدانید آلیاژ مورد استفاده برای تولید مبدل ثانویه از جنس استنلس استیل می باشد. در نتیجه می ‌توان گفت که مبدل ثانویه نسبت به مبدل اولیه مقاومت بالاتری خواهد داشت. علاوه بر آن عملکرد مبدل حرارتی پکیج ثانویه به این شکل می باشد که آب سرد وارد شده باید برای گرم شدن در مجاورت آب گرم قرار بگیرد که این آب گرم به کمک مبدل اصلی ایجاد شده است. سپس آب گرم مصرفی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

برای دریافت اطلاعات و قیمت مبدل حرارتی استخر کلیک کنید

مزایای پکیج دو مبدل:

زمانی که پکیج دو مبدل را انتخاب می کنید یعنی این که دستگاه مورد نظر شما دارای دو مبدل حرارتی پکیج می باشد. در نتیجه موجب عملکرد بهتر دستگاه می‌ شود. علاوه بر آن پکیج دو مبدل داره مزایای زیادی است که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • میزان رسوب گیری در درون پکیج تا حد ممکن کاهش پیدا می کند.
  • آب تامین شده زمان رسیدن به دست مصرف کننده سالم تر خواهد بود.
  • آب مصرفی به صورت یکنواخت گرم می شود و هیچ گونه نوسانی نخواهد داشت.
  • همچنین در این پکیج ها دمای سیال به طور بهتری کنترل می‌ شود و میزان دبی آب گرم مصرفی ثابت است.

دلایل خراب شدن مبدل حرارتی پکیج:

به طور کلی می توان دو دلیل اصلی را به عنوان دلایل خراب شدن، فرسودگی و خوردگی مبدل حرارتی پکیج بیان کرد. این دو عامل اصلی شامل تجمع و رسوب آهک و همچنین تجمع لجن می باشد. البته دقت داشته باشید که برای جلوگیری از چنین مشکلاتی باید حتماً مبدل پکیج خود را با کمک مواد شیمیایی ویژه ایی تمیز کنید یا این که از یک تعمیر کار یا سرویس کار متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *