کاربرد مبدل حرارتی

در این مقاله قصد داریم در مورد کاربرد مبدل حرارتی صحبت کنیم یکی از پر استفاده ترین و کاربردی ترین تجهیزاتی که در اکثر صنایع استفاده می شود مبدل حرارتی نام دارد. در واقع در بسیاری از صنایع به سیستمی نیاز می باشد که موجب کنترل دمای تجهیزات گردد و دمای آن ها را در میزان متعادل نگه دارد. به این دستگاه مبدل حرارتی گفته می شود. به طور کلی می‌ توان گفت مبدل حرارتی هم برای سرمایش و هم برای گرمایش کاربرد دارد. در یک توضیح ساده ‌تر می‌توان گفت که مبدل حرارتی نوعی سیستم انتقال گرما است که بین دو یا چند سیال قرار دارد. این سیستم دارای انواع متفاوتی می باشد که هر کدام از آن ها برای کاربرد خاصی تولید شده اند. در واقع کاربرد مبدل حرارتی را می توان مربوط به تهویه هوا، صنایع تبرید، صنایع هیدرولیکی، نیروگاه ‌های برق، پتروشیمی و… دانست.

در ادامه این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد مبدل حرارتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

کاربرد مبدل حرارتی چیست؟

همان طور که در بالا گفته شد مبدل حرارتی نوعی دستگاه می باشد که وظیفه اصلی آن انتقال گرما بین  دو یا حتی تعداد بالاتری سیال می باشد. البته ممکن است در بعضی از مواقع سیال هایی که در مبدل حرارتی هستند با کمک دیواره هایی از یکدیگر جدا شوند. این موضوع از ادغام آن ها پیشگیری خواهد کرد. اما در بعضی موارد دیگر طراحی مبدل به گونه ای است که سیال ها از یکدیگر جدا نمی شوند و با یکدیگر در ارتباط مستقیم هستند. بنابراین می ‌توان آن ها را به دو دسته مستقیم یا غیرمستقیم تقسیم بندی کرد. البته بهتر است بدانید که مبدل های حرارتی را از نظر فشار نیز به سه دسته مختلف فشار بالا، پایین و متوسط تقسیم بندی می کنند. همچنین این تجهیزات از نظر ساختاری نیز به چهار دسته صفحه ایی، لوله ایی، فن دار و همین طور پوسته و لوله دسته بندی می شوند‌.

علاوه بر تمام این موارد کاربرد مبدل حرارتی نیز با توجه به ویژگی ها و قابلیت های آن ها متفاوت خواهد بود و در صنایع متفاوتی از آن ها استفاده می شود. در زیر کاربرد مبدل حرارتی در صنایع مختلف توضیح داده شده است.

کاربرد مبدل حرارتی

مبدل حرارتی لوله ایی:

مبدل حرارتی لوله ایی به گونه ایی طراحی و تولید شده است که برای انتقال حجم پایین سیال ها و ظرفیت بالای گرما و همین طور انتقال حجم بالای سیال ها و ظرفیت کم گرما مناسب خواهد بود. البته وجود فضای کافی برای حجم بالای سیال ها بسیار مهم ضروری می باشد. جالب است بدانید که کاربرد مبدل حرارتی لوله ایی بیشتر در صنایع غذایی و همین طور تهویه مطبوع می باشد.

مبدل حرارتی استخر چیست و انواع مبدل حرارتی استخر؟ روی لینک زیر کلیک کنید

مبدل حرارتی پوسته و لوله:

کاربرد مبدل حرارتی پوسته و لوله بسیار جالب می باشد به گونه ایی که این مبدل برای گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین به دلیل این که در ساختار این دستگاه انعطاف پذیری بسیار زیادی وجود دارد برای فشار و حجم مختلف سیال ها نیز از آن استفاده خواهد شد. در کل کاربرد مبدل حرارتی پوسته و لوله بیشتر در صنایع مختلفی همچون پتروشیمی، تبرید، معادن، کاغذ سازی، نیروگاه برق و… می باشد.

کاربرد مبدل حرارتی

مبدل حرارتی صفحه ایی:

در کل می توان گفت که کاربرد مبدل حرارتی صفحه ایی با توجه به نوع و مدل های آن متفاوت می باشند و از آن ها در صنایع متفاوتی استفاده می‌ شود. برای مثال مبدل صفحه ایی واشردار از جمله مبدل های حرارتی است که در صنایعی همچون ایجاد ارتباط بین شبکه و ساختمان، فناوری های مربوط به تهویه و گرمایش، بازاریابی حرارت، مواد غذایی و… کاربرد دارد. علاوه بر آن مدل لحیم کاری این مدل از مبدل های حرارتی نیز وجود دارد که در هیت پمپ، سیستم سرمایش و گرمایش منطقه ‌ای، چیلر و …. مورد استفاده قرار می ‌گیرد. البته نوع دیگری از مبدل حرارتی صفحه ایی نیز وجود دارد که مدل جوشکاری شده می باشد و در صنایع بسیار بزرگی مانند پالایشگاه ‌های نفتی،  نیروگاه های برق و… استفاده خواهد شد‌.

مبدل حرارتی فن دار:

کاربرد مبدل حرارتی فن دار که معمولاً به آن برج خنک کننده مدار بسته گفته می شود بیشتر برای گرفتن گرما در صنایع می باشد. به همین دلیل است که از آن در صنایع متفاوتی همچون نیروگاه های تولید توان، صنایع شیمیایی، کارخانه های مختلف، صنایع هیدرولیکی، صنایع نفت، صنایع گاز، صنایع تبرید و‌… استفاده می شود.

مبدل های حرارتی چه مزایایی دارند؟

مبدل های حرارتی که برای انتقال گرما مورد استفاده قرار می‌ گیرند دارای ساختار های متفاوتی می باشند. استفاده از این مبدل ها در صنایع مختلف می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. از جمله این مزایا می‌ توان به استفاده بهینه از انرژی اشاره نمود. همچنین کاهش میزان انرژی و مصرف سوخت نیز از دیگر مزایای آن ها می باشند. به همین دلیل است که کاربرد مبدل حرارتی در اکثر صنایع افزایش پیدا کرده است. به گونه‌ ای که امروزه تقریباً در همه کارخانه ها و همین طور صنایع از این مبدل ها استفاده شده است. در کل می توان مهم ترین مزایای این سیستم را استفاده حداکثری از انرژی و همین طور صرفه جویی در مصرف سوخت بیان نمود.

کاربرد مبدل حرارتی

سخن آخر:

در نهایت می توان مبدل های حرارتی را نوعی سیستم برای انتقال گرما بین چند سیال مختلف دانست که دارای انواع متفاوتی می باشد. کاربرد مبدل حرارتی نیز با توجه به نوع مبدل، قابلیت و همین طور ویژگی های آن متفاوت می باشد. اما به طور کلی می ‌توان گفت که این مبدل ها در صنایع گوناگونی مانند صنایع پتروشیمی، نیروگاه های برق، تهویه هوا، کارخانه های مختلف و… کاربرد دارند.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *