مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار

امروزه مخازن جزو جدایی‌ناپذیری در صنایع مواد شیمیایی، پالایشگاه‌ها و سایر صنایع تولیدی هستند. مواد باارزشی مانند بنزین یا گاز مایع طی فرآیندهای شیمیایی از مواد شیمیایی مانند نفت خام ساخته می‌شوند. با توجه به دلایلی مانند: اندازه‌گیری و کنترل کیفیت محصول و… محصولات پس از تولید در داخل مخازن نگهداری می‌شوند.

به طور کلی به ظروف بزرگی که به منظور ذخیره‌سازی، اندازه‌گیری و جابجایی سیالات مختلف استفاده می‌شوند، مخزن یا Tank گفته می‌شود. جهت دریافت اطلاعات مفیدی پیرامون انواع مخازن تحت فشار، چند جداره استیل، مخزن سقف ثابت و هموژنایزر دار و کاربردهای آن‌ها، مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع مخزن تحت فشار

محصولات مختلف دارای خصوصیات شیمیایی و فیزیکی متفاوتی هستند، بنابراین نمی‌توان برای نگهداری و ذخیره‌سازی همه آن‌ها از مخازن یکسانی استفاده کرد. با توجه به میزان فشار داخلی مخزن ذخیره‌سازی، مخازن به دو گروه مخازن کم‌فشار و تحت فشار طبقه‌بندی می‌شوند. از طرفی دیگر مخازن را به دو دسته کلی مخازن روباز و در بسته تقسیم می‌کنند. از جمله‌ پرکاربردترین انواع مخازن در صنایع می‌توان به مواردی که در ادامه مطلب ذکر می‌شوند، اشاره نمود.

مخزن تحت فشار Pressure tank

در صنایع نفت و گاز برای نگهداری مایعات و گازها در فضایی متراکم و تحت فشاری متفاوت با فشار جو، از مخازن تحت فشار استفاده می‌شود. این منابع ذخیره‌سازی را به دو شکل کروی و استوانه‌ای تولید و عرضه می‌کنند اما شکل رایج آن‌ها به صورت استوانه‌هایی با دو کلاهک در دو انتها است. مخازن کروی تحت فشار نسبت به نوع استوانه‌ای، دو برابر بیشتر مقاومت و استحکام دارند و به نظر، مطلوب‌ترین نوع ساخت منابع تحت فشار هستند اما فرآیند ساخت آن‌ها بسیار سخت و هزینه‌بر است.

آلیاژ اصلی در ساخت مخازن تحت فشار، فولاد است؛ همچنین می‌توان جهت محافظت در برابر سیال نگهداری شده، سطوح داخلی مخزن را با متریال فلزی و سرامیکی پوشش داد.

کاربردها

مخازن تحت فشار در بخش خصوصی و صنایع کاربرهای ویژه‌ای دارند که در این قسمت به مواردی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کاربرد در مخازن فشرده صنعتی
 • استفاده به عنوان منبع نگهداری آب در پشت پمپ‌های آب ساختمان
 • کاربرد در مخازن ذخیره‌سازی آب خانگی
 • کارایی در برج‌های تقطیر و سیلندرهای غواصی
 • قابل استفاده در عملیات استخراج معادن و پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی
مخازن چند جداره استیل

مخازن تحت فشار:Pressure Vessel مخازن تحت فشار عمدتا از یک استوانه به همراه دو کلاهک در ابتدا و انتها که Head نام دارند، ساخته می شوند. این مخازن برای نگهداری گازها و مایعات با فشارهای متفاوت از فشار محیط (اتمسفر) استفاده می شوند. میزان فشار بسته به کاربرد مخزن، نوع فرآیند و دمای آن است. این فشار می تواند ناشی از فشار داخلی سیال باشد یا فشار خارجی. به طور کلی مخازن تحت فشار باید طوری طراحی و ساخته شوند که ایمنی لازم برای تحمل این اختلاف فشار را با توجه به دمای فرآیند داشته باشند زیرا امکان انفجار در این مخازن بسیار زیاد است به همین خاطر این مخازن باید بر اساس جدیدترین ویرایش استاندارد ASME Section VIII ساخته شوند. این استاندارد توسط انجمن مهندسین مکانیک آمریکا، برای مخازن تحت فشار، با فشار داخلی بین ۱۵ تا ۳۰۰۰Psi تدوین شده و هر ۴ سال یکبار مورد ویرایش قرار می گیرد.

آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار

اگر شما دوستان عزیز به دنبال مقاله ای برای تنظیم باد مخزن تحت فشار خود هستید میتوانید به مقاله آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار مراجعه کنید و آموزش قدم به قدم و تصویری به همراه فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

تقسیم بندی مخازن تحت فشار بر اساس ویژگی های متفاوتی صورت می گیرد:

۱- متحرک بودن: از این لحاظ مخازن به دو دسته سیار و ثابت تقسیم می شوند. مخازن تحت فشار سیار سایز کوچکی دارند و قابل جابجا کردن هستند و برای مواد نفتی و گازی یا مواد مضر و سمی استفاده می شوند.

۲- شکل: از نظر شکل به سه دسته کروی، استوانه ای و مخروطی تقسیم می شوند.

۳- قرار گیری: مخازن تحت فشار می توانند به صورت افقی یا عمودی قرار بگیرند.

۴- جنس: از نظر جنس می توانند فلزی یا غیر فلزی باشند.

در استاندارد ASME Section II لیستی از موادی که می توانند برای ساخت این مخازن استفاده شوند به همراه محدودیت های دمایی آنها آورده شده است اما رایج ترین ماده برای ساخت این مخازن، فولاد است. برخی از ویژگی های فولاد که آن را برای ساخت مخازن تحت فشار مناسب کرده است عبارتند از:

-استحکام مکانیکی بالا در برابر فشار

-مقاومت مکانیکی بالا در بربر ضربه

-مقاومت بالا در برابر خوردگی

-مناسب بودن در دماهای پایین

-خاصیت کششی مناسب در دماهای متفاوت

-پایداری شیمیای بالا نسبت به دیگر فلزات

نوع دیگر مخازن تحت فشار، مخازن غیرفلزی هستند که از مواد کامپوزیتی(پلیمر ها مانند PET، فیبرکربن و…) ساخته می شوند که در برابر مخازن فولادی وزن کمتری دارند و بسیار سبک هستند. ایراد عمده این مخازن آسیب پذیری آنها در برابر ضربه بیرونی است که معمولا برای رفع این مشکل در اطراف آنها یک آستر فلزی قرار داده می شود. سطوح داخلی مخازن تحت فشار را برای محافظت در برابر اثرات سیال داخل آن، می توان با مواد دیگری مانند فلز(کروم)، سرامیک ویا پلیمر پوشاند. این پوشش علاوه بر محافظت سطح داخلی مخزن، بخش عمده فشار روی مخزن را تحمل می کند و از فشار روی آن را می کاهد، به همین دلیل به نوعی، پشتیبان مناسبی برای جداره بدنه اصلی محسوب می شود.

مخازن تحت فشار عمدتا در صنایع نفت، گاز و پالایشگاه ها(برج های تقطیر و..)، رآکتورها، مخازن هوای فشرده، دیگ های بخار، بویلرها، مخازن تحت فشار گازهای مایع نظیر آمونیاک، کلریدین، پروپان، بوتان،LPG و…استفاده می شوند.

کلام آخر

در این مطلب به نقش مخزن ذخیره‌سازی در صنایع مختلف، اقسام مخازن ذخیره از لحاظ شکل و کارایی آشنا شدیم. همانطور که اشاره شد، مواد و سیالات مختلف دارای خواص مختلفی هستند و بنابراین برای نگهداری یا جابجایی هر کدام بسته به ماهیت آن‌ها، یکی از انواع مخازن تحت فشار، مخازن تک یا چند جداره استیل، مخزن سقف ثابت، هموژنایزر و… استفاده می‌شود.

قیمت مخزن تحت فشار

قیمت مخزن تحت فشار بسته به سایز و اندازه‌ای که مخزن دارد میتواند متنوع باشد. قبل از سفارش و با خبر شدن از قیمت مخزن تحت فشار شما میتوانید با مشاوره با ما از قیمت مخزن تحت فشار با خبر شوید. شما میتوانید تماس بگیرید و مشخصات و موارد مورد نیاز خود را بیان کنید و قیمت دقیق مخزن تحت فشار را دریافت کنید. البته مخزن تحت فشار از قبل نیز خود سایز و حجم دارد و میتوان قیمت حدودی داد اما بهتر است شما نسبت به نیاز خود بهترین انتخاب و خرید را انجام دهید.

شماره تماس مخازن ماشین وزین

ساخت مخزن تحت فشار

شرکت مخازن ماشین وزین با در اختیار داشتن مهندسین مجرب توانایی ساخت مخزن تحت فشار کاملا استاندارد و پیشرفته را داراست. شما میتوانید برای سفارش ساخت مخزن تحت فشار با واحد فروش شرکت مخازن ماشین وزین تماس بگیرید. همچنین شما میتوانید از مشاوره قبل از سفارش ساخت مخزن تحت فشار استفاده کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای داشتن مخزن تحت فشار داشته باشید.

7 thoughts on “مخزن تحت فشار

 1. حمیدی گفته:

  سلام
  از چه طریقی میتونیم قبل از خرید با شما مشورت داشته باشیم؟

  • محمدرضا کرمی گفته:

   درود بر شما
   میتونید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید یا شماره خودتون رو در پاسخ این پیام ارسال کنید تا با شما تماس بگیریم.

 2. اشتراک‌ها: انواع مخازن صنعتی و کاربردهای آن - شرکت مخازن ماشین وزین

 3. علی بیگ گفته:

  مخزن تحت فشار برای نیروگاه نیاز داریم
  صادرات هم دارید؟

  • محمدرضا کرمی گفته:

   درود بر شما
   بله میتونید با واحد فروش در این مور صحبت کنید.

 4. اشتراک‌ها: مخزن تحت فشار دیافراگمی چیست - شرکت مخازن ماشین وزین

 5. اشتراک‌ها: انواع مخزن تحت فشار آب - شرکت مخازن ماشین وزین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *