مخزن تحت فشار

مخازن تحت فشار و ذخیره

امروزه مخازن جزو جدایی‌ناپذیری در صنایع مواد شیمیایی، پالایشگاه‌ها و سایر صنایع تولیدی هستند. مواد باارزشی مانند بنزین یا گاز مایع طی فرآیندهای شیمیایی از مواد شیمیایی مانند نفت خام ساخته می‌شوند. با توجه به دلایلی مانند: اندازه‌گیری و کنترل کیفیت محصول و… محصولات پس از تولید در داخل مخازن نگهداری می‌شوند.

به طور کلی به ظروف بزرگی که به منظور ذخیره‌سازی، اندازه‌گیری و جابجایی سیالات مختلف استفاده می‌شوند، مخزن یا Tank گفته می‌شود. جهت دریافت اطلاعات مفیدی پیرامون انواع مخازن تحت فشار، چند جداره استیل، مخزن سقف ثابت و هموژنایزر دار و کاربردهای آن‌ها، مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع مخازن تحت فشار و ذخیره‌ سازی

محصولات مختلف دارای خصوصیات شیمیایی و فیزیکی متفاوتی هستند، بنابراین نمی‌توان برای نگهداری و ذخیره‌سازی همه آن‌ها از مخازن یکسانی استفاده کرد. با توجه به میزان فشار داخلی مخزن ذخیره‌سازی، مخازن به دو گروه مخازن کم‌فشار و تحت فشار طبقه‌بندی می‌شوند. از طرفی دیگر مخازن را به دو دسته کلی مخازن روباز و در بسته تقسیم می‌کنند. از جمله‌ پرکاربردترین انواع مخازن در صنایع می‌توان به مواردی که در ادامه مطلب ذکر می‌شوند، اشاره نمود.

مخزن تحت فشار Pressure tank

در صنایع نفت و گاز برای نگهداری مایعات و گازها در فضایی متراکم و تحت فشاری متفاوت با فشار جو، از مخازن تحت فشار استفاده می‌شود. این منابع ذخیره‌سازی را به دو شکل کروی و استوانه‌ای تولید و عرضه می‌کنند اما شکل رایج آن‌ها به صورت استوانه‌هایی با دو کلاهک در دو انتها است. مخازن کروی تحت فشار نسبت به نوع استوانه‌ای، دو برابر بیشتر مقاومت و استحکام دارند و به نظر، مطلوب‌ترین نوع ساخت منابع تحت فشار هستند اما فرآیند ساخت آن‌ها بسیار سخت و هزینه‌بر است.

آلیاژ اصلی در ساخت مخازن تحت فشار، فولاد است؛ همچنین می‌توان جهت محافظت در برابر سیال نگهداری شده، سطوح داخلی مخزن را با متریال فلزی و سرامیکی پوشش داد.

کاربردها

مخازن تحت فشار در بخش خصوصی و صنایع کاربرهای ویژه‌ای دارند که در این قسمت به مواردی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کاربرد در مخازن فشرده صنعتی
 • استفاده به عنوان منبع نگهداری آب در پشت پمپ‌های آب ساختمان
 • کاربرد در مخازن ذخیره‌سازی آب خانگی
 • کارایی در برج‌های تقطیر و سیلندرهای غواصی
 • قابل استفاده در عملیات استخراج معادن و پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی

مخازن ذخیره‌سازی استیل

در ساخت مخزن ذخیره‌سازی استیل از ورقه‌های فولادی ضد زنگ استفاده می‌شود. استحکام و طول عمر بالا به همراه بهداشتی بودن، این مخازن را جزو پرکاربردترین اقسام مخازن ذخیره به شمار می‌آورد.  انواع مواد پودری از قبیل: آرد، سیمان و مایعاتی مانند: آب، شیر، روغن، اسیدها و… درون این مخازن قابل نگهداری هستند. مخازن استیل بر حسب صنعت مورد استفاده می‌توانند تک جداره و یا چند جداره باشند.

مخازن چند جداره استیل

این نوع مخازن استیل خود به دو گروه مخازن دو جداره استیل و مخازن سه جداره استیل تقسیم می‌شوند.

مخزن استیل دو جداره

برای ساخت بدنه مخزن استیل دو جداره، از دو لایه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده می‌شود. هدف از ساخت لایه دوم در این مخازن ارتباطی با میزان استحکام آن ندارد بلکه برای مقاصد ویژه‌ای به مخزن اضافه می‌شود. جداره خارجی منبع به عنوان روکش عمل کرده و ضخامت ۱.۵ میلی متری برای آن تعیین می‌شود؛ در حالی که لایه داخلی منبع، با توجه به تماس مستقیم با وزن سیال، فشار کاری و… می‌تواند در ضخامتی بیش از ۲ میلی متر طراحی و ساخته شود.

مخازن چند جداره استیل

مخزن استیل سه جداره

به مخازن استیلی که دارای سه جداره هستند، پروسس تانک نیز گفته می‌شود و می‌توان آن‌ها را به عنوان پیچیده‌ترین مدل مخزن استیل معرفی کرد. برای ساخت مخزن استیل سه جداره با توجه به نیاز و نوع کاربری، از گریدهای استیل مختلفی استفاده می‌شود. این نوع مخازن در مواقعی که نیاز به تغییر خواص سیال احساس شود، بسیار ایده‌آل هستند.

از منبع سه جداره استیل در مواردی مانند مخلوط سازی، فرآوری محصول، نگهداری محصولات و تبادلات حرارتی استفاده می‌شود. اغلب صنایع لبنی جهت خامه‌گیری و تولید ماست و کره از منابع استیل سه جداره استفاده می‌کنند.

مخزن ذخیره سقف ثابت

مواد شیمیایی خطرناک مانند اسیدها و بازها، سیالاتی که از خود گازهای سمی آزاد می‌کنند و گازها و مواد آتش‌زا را باید درون مخازن در بسته نگهداری کرد که شامل مخازن سقف ثابت، مخازن سقف شناور، مخازن سرد، استوانه‌ای و کروی است.

برای نگهداری سیالاتی که دمای تبخیر بالا و حجمی بیش از ۱۵۰۰۰ متر مکعب دارند، از مخزن ذخیره‌سازی سقف ثابت استفاده می‌شود. شکل غالب این نوع منابع  استوانه‌ای با کف تخت و سقفی گنبدی یا مخروطی است و در ساخت آن‌ها توجه به نسبت ارتفاع به قطر مخزن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ برای مثال، هر چه سرعت ته‌نشینی و فراریت ماده ذخیره شده درون مخزن بیشتر باشد، در طراحی مخزن ارتفاع بیشتر و قطر کمتر لحاظ می‌شود. از جمله مواردی که داخل این مخازن امکان نگهداری دارند، می‌توان به آب و ترکیبات سنگینی مانند: نفت کوره، گازوئیل، مازوت، کاستیک و آکریل آمید اشاره کرد.

مخزن همزن‌دار و هموژنایزر

اغلب صنایعی که به طور مداوم با مخلوط کردن مواد شیمیایی یا مایعات با غلظت متفاوت سر و کار دارند، به مخزن همزن‌دار یا میکسر نیاز پیدا می‌کنند. مخازن به کار رفته در صنایع رنگ‌سازی، تولید مواد آرایشی بهداشتی، تولید الکل، چسب چوب، کاتالیست و… از نوع همزن‌دار یا هموژنایزر است. این مخازن از جنس استیل ساخته می‌شوند و برای ساخت آن‌ها باید به فاکتورهایی مانند: نوع دو ماده‌ای که باید ترکیب شوند، حجم مخزن و مواد، دانسیته و ویسکوزیته ترکیب توجه داشت.

اصلی‌ترین نکته در طراحی مخازن هموژنایزر، مشخص کردن نوع پروانه برای مخلوط کردن مواد است. طراحی متداول مخازن همزن‌دار به شکل استوانه‌ای است که می‌تواند به صورت رو باز یا در بسته باشند. حرکت پره‌های همزن می‌تواند به شکل محوری و یا شعاعی و ترکیبی صورت بگیرد. تامین انرژی لازم برای حرکت این قطعات بر عهده دستگاه الکتروموتور است.

مخزن همزن و هموژنایزر

مخازن تحت فشار:Pressure Vessel مخازن تحت فشار عمدتا از یک استوانه به همراه دو کلاهک در ابتدا و انتها که Head نام دارند، ساخته می شوند. این مخازن برای نگهداری گازها و مایعات با فشارهای متفاوت از فشار محیط (اتمسفر) استفاده می شوند. میزان فشار بسته به کاربرد مخزن، نوع فرآیند و دمای آن است. این فشار می تواند ناشی از فشار داخلی سیال باشد یا فشار خارجی. به طور کلی مخازن تحت فشار باید طوری طراحی و ساخته شوند که ایمنی لازم برای تحمل این اختلاف فشار را با توجه به دمای فرآیند داشته باشند زیرا امکان انفجار در این مخازن بسیار زیاد است به همین خاطر این مخازن باید بر اساس جدیدترین ویرایش استاندارد ASME Section VIII ساخته شوند. این استاندارد توسط انجمن مهندسین مکانیک آمریکا، برای مخازن تحت فشار، با فشار داخلی بین ۱۵ تا ۳۰۰۰Psi تدوین شده و هر ۴ سال یکبار مورد ویرایش قرار می گیرد.

تقسیم بندی مخازن تحت فشار بر اساس ویژگی های متفاوتی صورت می گیرد:

۱- متحرک بودن: از این لحاظ مخازن به دو دسته سیار و ثابت تقسیم می شوند. مخازن تحت فشار سیار سایز کوچکی دارند و قابل جابجا کردن هستند و برای مواد نفتی و گازی یا مواد مضر و سمی استفاده می شوند.

۲- شکل: از نظر شکل به سه دسته کروی، استوانه ای و مخروطی تقسیم می شوند.

۳- قرار گیری: مخازن تحت فشار می توانند به صورت افقی یا عمودی قرار بگیرند.

۴- جنس: از نظر جنس می توانند فلزی یا غیر فلزی باشند.

در استاندارد ASME Section II لیستی از موادی که می توانند برای ساخت این مخازن استفاده شوند به همراه محدودیت های دمایی آنها آورده شده است اما رایج ترین ماده برای ساخت این مخازن، فولاد است. برخی از ویژگی های فولاد که آن را برای ساخت مخازن تحت فشار مناسب کرده است عبارتند از:

-استحکام مکانیکی بالا در برابر فشار

-مقاومت مکانیکی بالا در بربر ضربه

-مقاومت بالا در برابر خوردگی

-مناسب بودن در دماهای پایین

-خاصیت کششی مناسب در دماهای متفاوت

-پایداری شیمیای بالا نسبت به دیگر فلزات

نوع دیگر مخازن تحت فشار، مخازن غیرفلزی هستند که از مواد کامپوزیتی(پلیمر ها مانند PET، فیبرکربن و…) ساخته می شوند که در برابر مخازن فولادی وزن کمتری دارند و بسیار سبک هستند. ایراد عمده این مخازن آسیب پذیری آنها در برابر ضربه بیرونی است که معمولا برای رفع این مشکل در اطراف آنها یک آستر فلزی قرار داده می شود. سطوح داخلی مخازن تحت فشار را برای محافظت در برابر اثرات سیال داخل آن، می توان با مواد دیگری مانند فلز(کروم)، سرامیک ویا پلیمر پوشاند. این پوشش علاوه بر محافظت سطح داخلی مخزن، بخش عمده فشار روی مخزن را تحمل می کند و از فشار روی آن را می کاهد، به همین دلیل به نوعی، پشتیبان مناسبی برای جداره بدنه اصلی محسوب می شود.

مخازن تحت فشار عمدتا در صنایع نفت، گاز و پالایشگاه ها(برج های تقطیر و..)، رآکتورها، مخازن هوای فشرده، دیگ های بخار، بویلرها، مخازن تحت فشار گازهای مایع نظیر آمونیاک، کلریدین، پروپان، بوتان،LPG و…استفاده می شوند.

کلام آخر

در این مطلب به نقش مخزن ذخیره‌سازی در صنایع مختلف، اقسام مخازن ذخیره از لحاظ شکل و کارایی آشنا شدیم. همانطور که اشاره شد، مواد و سیالات مختلف دارای خواص مختلفی هستند و بنابراین برای نگهداری یا جابجایی هر کدام بسته به ماهیت آن‌ها، یکی از انواع مخازن تحت فشار، مخازن تک یا چند جداره استیل، مخزن سقف ثابت، هموژنایزر و… استفاده می‌شود.

قیمت مخزن تحت فشار

قیمت مخزن تحت فشار بسته به سایز و اندازه‌ای که مخزن دارد میتواند متنوع باشد. قبل از سفارش و با خبر شدن از قیمت مخزن تحت فشار شما میتوانید با مشاوره با ما از قیمت مخزن تحت فشار با خبر شوید. شما میتوانید تماس بگیرید و مشخصات و موارد مورد نیاز خود را بیان کنید و قیمت دقیق مخزن تحت فشار را دریافت کنید. البته مخزن تحت فشار از قبل نیز خود سایز و حجم دارد و میتوان قیمت حدودی داد اما بهتر است شما نسبت به نیاز خود بهترین انتخاب و خرید را انجام دهید.

شماره تماس مخازن ماشین وزین

ساخت مخزن تحت فشار

شرکت مخازن ماشین وزین با در اختیار داشتن مهندسین مجرب توانایی ساخت مخزن تحت فشار کاملا استاندارد و پیشرفته را داراست. شما میتوانید برای سفارش ساخت مخزن تحت فشار با واحد فروش شرکت مخازن ماشین وزین تماس بگیرید. همچنین شما میتوانید از مشاوره قبل از سفارش ساخت مخزن تحت فشار استفاده کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای داشتن مخزن تحت فشار داشته باشید.

3 دیدگاه برای “مخازن تحت فشار

  • محمدرضا کرمی گفته:

   درود بر شما
   میتونید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید یا شماره خودتون رو در پاسخ این پیام ارسال کنید تا با شما تماس بگیریم.

 1. اشتراک‌ها: انواع مخازن صنعتی و کاربردهای آن - شرکت مخازن ماشین وزین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *