انواع مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی استخر را می توان یکی از اساسی ترین و اصلی ترین نیازهای اولیه برای احداث استخر دانست. معمولاً برای ساخت استخر ها از مبدل های حرارتی با راندمان بالا و همین طور استاندارد استفاده می شود. این موضوع باعث می شود تا فرایند انتقال انرژی گرمایی سریع ‌تر صورت پذیرد. به طور کلی می توان گفت که فرایند گرمایش آب در استخر ها با استفاده از نوعی مبدل حرارتی انجام می ‌شود. در واقع اصلی ترین سیستم گرمایشی در استخرها مربوط به مبدل حرارتی می باشد که موجب کنترل دمای مطلوب آب نیز خواهد شد.

آموزش نصب مبدل حرارتی استخر

البته دقت داشته باشید که اگر مبدل حرارتی استخر به خوبی و متناسب انتخاب نگردد موجب کاهش کیفیت گرمایش آب خواهد شد. همچنین مبدل هایی که برای استخر استفاده می شود به طور معمول دارای دو مدار گردش می باشند که در یکی از این مدارها آب گرم بویلر در جریان است و در مدار دیگر آب استخر در حال گردش است. در ادامه این مطلب قصد داریم که  اطلاعات بیشتری در مورد مبدل حرارتی استخر در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی استخر چیست؟ 

در واقع استفاده از مبدل حرارتی استخر می تواند تاثیر بسیار زیادی در گرمایش استخر و جکوزی داشته باشد. به گونه ای که در تمامی استخر هایی که از مبدل حرارتی در سیستم گرمایشی آن ها استفاده شده است دمای آب در تمام سال در سطح مناسبی قرار خواهد داشت. بنابراین احتمال سرد بودن آب در فصل های سرد سال کاهش پیدا می کند. در یک توضیح ساده تر می توان گفت که گرم کردن آب استخر با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود. اما یکی از بهترین این روش ها استفاده از مبدل حرارتی استخر می باشد. همچنین بهتر است بدانید مبدل حرارتی که برای گرم کردن آب استخر استفاده می شود تنها در استخر هایی که دارای دیگ آب گرم هستند کاربرد دارد. 

در واقع می توان بهترین نوع مبدل حرارتی استخر و جکوزی را مبدلی دانست که نسبت به توان مصرفی و همین طور زمان استفاده دارای راندمان بسیار بالایی باشد. اما در کل مبدل حرارتی پوسته و لوله را می توان بهترین و مناسب ‌ترین نوع مبدل برای جکوزی و استخر بیان کرد. زیرا مبدل های مدل صفحه ایی به دلیل عواملی همچون مواد شیمیایی که در آب وجود دارند و همین طور سختی آب خیلی سریع دچار رسوب گرفتگی خواهند شد.

علاوه بر تمام این موارد یک نکته مهم دیگر که باید به آن دقت کنید آن است که برای برآورد پمپ گرمایش مبدل ها باید حتماً دبی پمپ انتخابی با دبی بویلر منطبق باشد. همچنین میزان ظرفیت دیگ نیز باید بین ۱۰ الی ۱۵ درصد نسبت به ظرفیت مبدل حرارتی استخر بالاتر باشد. البته ظرفیت مشعل ها نیز تقریبا ۵ درصد بیشتر از میزان ظرفیت حرارتی دیگ ها در نظر گرفته شود. 

قیمت مبدل حرارتی استخر

قیمت مبدل حرارتی استخر را میتوانید از طریق واحد بازرگانی شرکت مخازن ماشین وزین جویا شوید. با توجه به نوسانات قیمت در محصولات بهتر است برای دریافت قیمت مبدل حرارتی استخر تماس بگیرید تا بتوانیم به صورت دقیق تری به شما عزیزان قیمت ارائه دهیم. علاوه بر این موضوع میزان تعیین قیمت برای محصولات به نیاز شما و مبدل حرارتی که نیاز دارید بستگی خواهد داشت و باید طبق این نیاز قیمت گذاری صورت گیرد.

تماس برای مشاوره و دریافت قیمت مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی استخر

انواع مبدل حرارتی استخر: 

معمولا مبدل حرارتی استخر در نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله می باشد. اما بهتر است بدانید که این مبدل ها نیز در سه نوع مختلف تقسیم بندی شده اند که شامل  تک پاس، دو پاس و U شکل می باشد. 

انواع مبدل استخر

مبدل حرارتی نوع تک پاس: 

این مدل از مبدل حرارتی استخر به گونه ‌ای طراحی شده است که سیال مورد نظر که ممکن است گاز یا مایع باشد از یک سمت به لوله ها وارد خواهد شد. سپس دقیقا به صورت مستقیم از سمت دیگر لوله ها خارج می گردد. در این مدل از مبدل ها تمیز کردن لوله ها به راحتی و به صورت فیزیکی انجام می شود. دلیل آن را می ‌توان عدم وجود خم در تیوپ یا همان دسته لوله ها دانست. البته بهتر است بدانید که در این مدل از مبدل حرارتی ۲ تیوب شیت کار برده شده است. 

مبدل حرارتی نوع ۲ پاس: 

در این جا منظور از مبدل حرارتی استخر نوع دو پاس آن است که در این مبدل سیال که گاز یا مایع است از یک سمت به لوله ها وارد می شود. سپس بعد از آن که درون لوله ها یک حرکت رفت داشت با چرخش ۱۸۰ درجه به صورت مجدد به دسته ایی از لوله های دیگر وارد خواهد شد. در نهایت از همان سمت که وارد شده است خارج می گردد. جالب است بدانید که این مدل از مبدل حرارتی استخر را می توان ترکیبی از مبدل نوع تک پاس و U شکل دانست. همچنین در این مدل نیز امکان تمیز کردن فیزیکی وجود دارد. علاوه بر آن در این مدل از دو تیوب شیت نیز استفاده شده است. 

مبدل حرارتی نوع U شکل: 

خمکاری لوله های این مدل از مبدل حرارتی استخر به شکل ‏U می باشد. علاوه بر آن تیوب شیت فقط در یک طرف آن به کار برده شده است. همچنین یکی از سیال ها یعنی مایع یا گاز به لوله ها وارد می شود و سیال دیگر به پوسته وارد خواهد شد. یعنی این که تبادل حرارت از قسمت جداره لوله ها مابین هر دو سیال صورت می پذیرد. البته بهتر است بدانید که در این مدل به دلیل آن که لوله ها دارای خمکاری U شکل می باشند. پس امکان تمیز نمودن آن ها وجود نخواهد داشت. اما این نوع مبدل یک مزیت عالی دارد و آن این است که در آن تنها از یک تیوب شیت استفاده شده است. 

مبدل حرارتی استخر

نکات اساسی برای خرید مبدل حرارتی استخر: 

  • قبل از خرید مبدل حرارتی استخر باید به این موضوع که آیا استخر سربسته یا سرباز است توجه نمایید. همچنین خصوصی یا عمومی بودن استخر نیز اهمیت دارد.
  • البته معین نمودن اختلاف دما نیز به جهت افزایش دمای استخر باید مورد توجه قرار بگیرد.
  • یکی دیگر از نکات مهم آن است که تعداد مبدل های لازم باید مشخص شود.
  • همچنین مدت زمانی که برای گرمایش استخر لازم است باید مشخص گردد.
لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *