شستشوی مخزن

فرآیند CIP

فرآیند CIP چیست؟

در صنایع غذایی، شستشو و ضد عفونی کردن مخازن اهمیت بسزایی دارد. بنا بر این باید مخازن همیشه تمیز باشند و از نداشتن هر گونه آلودگی میکروبی اطمینان حاصل کرد برای این منظور عملیات  CIPصورت می گیرد. به فرآیند ریختن و پاشیدن مواد شستشو کننده به درون و بیرون دستگاه ها و مخازن جهت شستشو و تمییز کنندگی CIP(Cleaning In Place) می گویند. این عمل به طور کلی برای دستگاه های بزرگ که امکان غوطه وری آن ها در مواد شوینده وجود ندارد، به کار می رود. مخازن نگهداری شیر باید هرساعت شسته و قبل از هر نمونه شیر جدید ضد عفونی گردند. از مخزن شیر هر دو ساعت نمونه بردای جهت انجام آزمون های میکروبی صورت گیرد.

برای شستشو و ضدعفونی کردن مخازن شیر طبق مراحل زیر می توان عمل نمود:

ابتدا با آب تمام مخزن را شستشو داده سپس از بخار آب داغ( دمایC◦ ۸۵) یا آب داغ به منظور جلوگیری از رسوب نمک ها در لابه لای میکسر و سایر قسمت ها، به مدت ۱۰تا ۲۰ دقیقه استفاده گردد. در مرحله بعد باید از شستشوی دستی مخزن استفاده کرد. به این صورت که با استفاده از مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده، اجزای داخلی مخزن، خطوط لوله های شیر، تانکرهای حمل و…را به طور کامل شستشو داد. باید دقت شود از وسایل پاک کننده فلزی که موجب خراش و خوردگی سطوح تجهیزات و مخزن می گردند استفاده نشود. ماده شوینده باید PH کمتر از ۱۰ داشته باشد یا از شوینده قلیایی کلرینه استفاده گردد. در مرحله نهایی با استفاده از آب، باید مواد پاک کننده را کاملا از سطوح مخزن پاک کرد. پس از شستشوی کامل با آب معمولی، مخزن در معرض هوا قرار می گیرد تا کاملا خشک گردد.

برای شستشوی مخازن می توان از دستگاه های CIP نیز استفاده کرد. این دستگاه ها به صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک در بازار موجود هستند.

شرکت مخازن ماشین وزین، تولید کننده انواع مخازن استیل، کربن استیل، مخازن دخیره و تحت فشار می باشد. همچنین این شرکت با داشتن امکانات مناسب قادر به تولید انواع چیلر و مبدل های حرارتی می باشد. برای دریافت اطلاعات فنّی و قیمت مخزن و چیلر با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *