مخزن فایبرگلاس

یکی از پیشرفت هایی که در عرصه تکنولوژی ایجاد شده و نهایتا بسیار کارآمد بوده، مخزن فایبرگلاس است که در زمینه ذخیره سازی آب مورد نیاز کارخانجات و صنایع تولیدی نقش تعیین کننده ای دارد.

از این مخازن برای ذخیره انواع سیالات همچون آب آشامیدنی، آب مورد استفاده در آتش نشانی ها، بیمارستان ها، مجتمع ها، کشاورزی و.. استفاده می شود.

فایبرگلاس نوعی پلاستیک است که با فیبر شیشه فشرده شده و از نظر میزان کشش بسیار سفت و مقاوم است. فایبرگلاس ساختاری نازک دارد که در ساخت مخزن فایبرگلاس از آن استفاده می شود.

در این مقاله از وب سایت شرکت مخازن ماشین وزین به طور تفصیلی به بررسی مخازن فایبرگلاس، انواع مخزن ها، مزایا و کاربردهای آن، نگهداری و نصب مخازن فایبرگلاس می پردازیم.

مخزن فایبرگلاس چیست

مخزن فایبرگلاس یک ظرف است که برای نگهداری مایعات و گازها در فشار بالاتر و یا پایین تر از محیط مورد استفاده قرار می گیرد. مواد مورد استفاده در تولید مخزن فایبرگلاس انعطاف پذیر و مقاوم هستند. بواسطه این مواد با دوام است که خوردگی، دندانه شدن و یا ترک بر روی مخزن ایجاد نمی شود و به همین دلیل بسیار پر کاربرد است. این محصول به دلیل طول عمر بالایی که دارد، همچنان پرطرفدار باقی مانده است.

مخزن فایبرگلاس

انواع مخزن فایبرگلاس

مخزن استوانه ای

این مخازن به صورت استوانه ای هستند و حجم ۴۰ متر مکعب را پوشش می دهند. مخزن کامپوزیت که به این روش تولید می شوند در نهایت قادر به تحمل فشاری تا حدود ۳۰ بار می باشند.

مخزن فایبرگلاس مکعبی

مخزن فایبرگلاس مکعبی نسل جدیدی از مخازن است که به تازگی وارد صنعت کشور شده است. مخزن کامپوزیت مکعبی برای نگه داری حجم گسترده ای از آب و یا سیالهایی که PH متعادلی دارند در نظر گرفته می شود.

مخزن فایبرگلاس زیرزمینی یا دفنی

مخازن زیر زمینی فایبرگلاس از تنوع بسیاری برخوردار است و به جهت صرفه جویی در فضا کاربرد دارد.

مخزن فایبرگلاس سطحی یا روی زمین

مخزن فایبرگلاس سطحی میلیون ها گالن مایع را در خود ذخیره می کند. اگر به ذخیره مایعات به غیر از آب نیاز دارید، این مخزن ها نیز برای آن مناسب هستند.

ویژگی های مخزن فایبرگلاس

این مخزن از مواد فایبرگلاس با کیفیت بالا ساخته می شود که از دوام و ماندگاری بسیاری برخوردارند و در مقابل برای سلامت انسان مضر نیستند. از دیگر ویژگی های این مخزن قدرت بالا و وزن کم است.

لازم به ذکر است که مخزن فایبرگلاس که مخزن کامپوزیت نیز نامیده می شود، نسبت به سایر مخازن در برابر شرایط آب و هوایی، آسیب های محیطی، آتش، مواد اسیدی و سرما مقاوم است. دیواره این مخازن از جنس کامپوزیت است.

مخازنی که از جنس فایبرگلاس ساخته شده اند، ظرفیت ذخیره سازی بالایی دارند و با ترکیب رزین، پلی استر، الیاف شیشه در دو دسته اصلی مخازن جی آر پی (GRP) و مخازن اس ام سی  (SMC)  قابل تولید می باشند.

چه نوع آب یا مایعاتی را می توان در مخزن فایبرگلاس ذخیره کرد؟

 1. مخزن فایبرگلاس به منظور نگهداری از پسماند و تصفیه فاضلاب
 2. مخزن فایبرگلاس برای ذخیره سوخت
 3. مخزن فایبرگلاس برای ذخیره آب آشامیدنی
 4. مخزن فایبرگلاس برای نگهداری مواد شیمیایی و اسیدی

در صورتی که تصمیم به خرید مخزن فایبرگلاس با توجه به مزایا و ویژگی های عنوان شده گرفتید، لازم است جهت سفارش به سراغ شرکت هایی بروید که در زمینه ساخت و تولید این مخازن تخصص و مهارت دارند.

شرکت مخازن ماشین وزین علاوه بر توجه به موارد ذکر شده، کیفیت بالا، دوام و ماندگاری محصولات را نیز سرلوحه کار خود قرار داده است و همواره نیازهای مشتریان را در نظر می گیرد.

مخزن فایبرگلاس

اجزاء یک مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس از اجزایی تشکیل شده است:

 • نردبان
 • درزگیر
 • نگهدارنده پنل مخازن 
 • پیچ و مهره اتصالات 
 • الیاف پشم شیشه
 • پنل

نحوه نصب مخازن فایبرگلاس

لازم است فرآیند نصب مخزن فایبرگلاس توسط افراد متخصص و ماهر انجام گیرد. این مخازن شرایط نگهداری خاصی ندارند اما به منظور افزایش کیفیت نگهداری مایعات و دیگر مواد، بهتر است به صورت دوره ای تمیز شوند.

مزایای مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس در مقایسه با دیگر مخازن از امتیازات و مزایایی برخوردار است همچون :

 • سرعت ساخت بالاتر
 • هزینه اجرای بسیار پایین‌تر در مقایسه با مخازن پلی اتیلن و بتن مسلح.
 • عدم ایجاد جلبک (به دلیل نوع الیاف و رزینهای مصرفی و جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم).
 • خاصیت ضد UV
 • عدم ایجاد مواد سرطان زا
 • حمل و نقل بسیار راحت‌تر و قابلیت پرتابل بودن.
 • ساخت در محل مطابق با ابعاد و فضای موجود.
 • سازگاری با شرایط محیطی آب و هوا.
 • دقت ابعادی بالا به دلیل امکان مونتاژ در محل.
 • قیمت مناسب در مقایسه با مخازن گالوانیزه و بتنی
 • امکان اجرا در تمامی فصول سال و نقاط جغرافیایی.
 • زیبایی ظاهری جهت استفاده در مناطق خاص
 • وزن سبک
 • نیاز به تعمیر و نگهداري پایین و حذف رنگ آمیزي خارجی جهت سطوح مخازن فایبرگلاس.
 • طول عمر زیاد پنل ها

ابعاد مخازن فایبرگلاس

مخازن فایبرگلاس از حجم سه متر تا سه هزار متر مکعب قابل تولید است. با نوع  پنل های اس ام سی با ضخامت بدنه فایبرگلاس ۷ میلی متر تا ۲ سانتی متر طراحی و تولید می گردد. مخازن فایبر گلاس در هر اندازه، ابعاد، ارتفاع و هر طول و عرضی و در هر محل قابل تولید می باشد. 

کاربردهای مخازن فایبرگلاس

 1. نگهداری آب آشامیدنی بدلیل فود گرید بودن و عدم انتشار بو و طعم به آب توسط این مخازن
 2. ذخیره آب بهداشتی و نه آشامیدنی مثلا نگهداری آب جهت آبیاری فضای سبز بعد از پکیجهای تصفیه فاضلاب و یا تانکرهای نگهداری آب جهت مصارف صنعتی
 3. ذخیره و نگهداری سیال های شیمیایی بدلیل عدم واکنش مخزن فایبرگلاس در مقابل اسیدها و مواد قلیایی
 4. استفاده از مخزن فایبرگلاس جهت ساخت مخزن ذخیره آب بیمارستانها و مراکز درمانی همچنین مجتمع های اداری، مسکونی و تجاری مخصوصا زمانی که نمی توان از دیگر مخازن بدلیل ساخت یکپارچه در کارخانه استفاده نمود.
 5. کاربرد مخازن کامپوزیت در ساخت منابع اطفاء حریق و مخازن آب آتش نشانی درون موتورخانه‌های مجتمع‌های بزرگ اداری و تجاری
 6. استفاده از مخزن فایبرگلاس بعنوان ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب درون شبکه‌های انتقال آب و فاضلاب 
 7. استفاده از این مخازن بعنوان منابع آب پشت بام ساختمانهای بلند چرا که مخازن پلی اتیلنی امکان تولید در حجمهای بزرگ را ندارند و دستگاه روتاری بیش از ۶۵ مترمکعب را نمیتواند به دوران در آورد و در کوره قرار دهد.
 8. استفاده از مخزن کامپوزیت جهت نگهداری رنگها، روغنها، مواد شیمیایی و حتی استفاده بعنوان مخازن تحت فشار در تولید سختی گیرها و فیلترهای شنی و کربنی
 9. نگهداری گندم، حبوبات، مواد خشک، چای و در حقیقت استفاده بعنوان سیلو

قیمت منبع آب فایبرگلاس

تعیین قیمت مخزن فایبرگلاس با توجه به مواردی همچون حجم مخزن، نحوه طراحی، نوع ساخت آن و.. تعیین می گردد. منبع آب فایبرگلاس شرکت مخازن ماشین وزین با توجه به کیفیت و دوام بالایی که دارد از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.

 کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و سفارش ساخت مخزن فایبرگلاس مورد نظرتان را به کارشناسان شرکت ارائه دهید.

   سخن پایانی

امیدواریم که این اطلاعات در تصمیم گیری خرید مخزن فایبر گلاس کمک کند، به منظور کسب اطمینان بیشتر از شما دعوت می کنیم با شماره های درج شده در وب سایت شرکت مخازن ماشین وزین تماس بگیرید کارشناسان ما جهت خدمت رسانی و ارائه بهترین راه حل ها آمادگی دارند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *