روش ساخت بگ فیلتر

طراحی، تولید و روش ساخت بگ فیلتر که یکی از بهترین و اقتصادی‌ترین انواع فیلرهای کیسه‌ای می‌باشد، توسط شرکت مخازن ماشین وزین ارائه می‌گردد.

بگ فیلتر در واقع یک نوع تجهیز است که به منظور کنترل و جمع آوری غبار و دفع یا برگرداندن آن به فرآیند، کاربرد دارد. در این روش، ذرات غبار از محل تولید و ایجاد آن، مکش می‌شود و به سمت محفظه نگهدارنده فیلترهای پارچه‌ای هدایت می‌شود. در نتیجه، غبار و ذرات آن بر روی فیلتر بیرونی باقی می‌ماند و هوای تمیز از فیلتر خارج می‌شود.

سازنده بگ فیلتر

به منظور انجام عملکرد بهتر سیستم، لازم است تکاندن غبار از روی کیسه‌ها انجام گیرد. در این روش، عبور هوا از روی کیسه‌ها قطع می‌شود و پس از اینکه کیسه‌ها تمیز شدند، جریان عبور هوا به طور مجدد، وصل می‌گردد.

بگ فیلتر چیست؟

بگ فیلتر کارخانه

دستگاه غبارگیر کیسه‌ای یا بگ فیلتر Bag filter، دستگاهی است که گرد وغبار و ذرات آلاینده موجود در هوا را بوسیله کیسه‌های پارچه‌ای جذب می‌نماید و درصدد حذف ان‌ها برمی‌آید.

علی رغم ظاهر ساده بگ فیلترها، نکات مهمی که هنگام طراحی باید رعایت گردد و اموری که راجع به نحوه نگهداری آن باید بدانید، تاثیر بسیاری در افزایش راندمان سیستم می‌گردد در مقابل عدم رعایت این موارد، سبب نیاز به تعمیرات زیاد، خروج از مدار و در نتیجه کاهش راندمان بگ فیلتر می‌گردد.

کاربرد بگ فیلتر

دستگاه غبارگیر کیسه‌ای یا بگ فیلتر، در انواع صنایعی که نیازمند جمع آوری گرد و غبار و دیگر آلودگی‌های ایجاد شده از تولید را دارد، استفاده می‌شود. به طور کلی صنایعی که بگ فیلتر در آن کاربرد دارد عبارت است از:

 • کارخانجات تولید مواد شیمیایی
 • کارخانجات سیمان
 • کارخانه آسفالت
 • کارخانه فرآوری مواد معدنی
 • کوره ذوب آهن و فلزات
 • کارخانه تولید دارو
 • صنایع غذایی
 • کارخانه ذوب آهن و فلزات
 • کارخانه پتروشیمی
 • دستگاه‌های رنگ استاتیک
 • انواع نیروگاه‌ها
 • صنایع چوب

مزایای استفاده از بگ فیلتر

دستگاه بگ فیلتر، علاوه بر اینکه تاثیر بسیاری در جذب آلاینده‌ها و رفع خطرات محیط زیست دارد، از مزایای بسیاری برخوردار است:

 1. افزایش راندمان و بازدهی کاری
 2. استفاده نسبتا آسان
 3. امکان جداسازی انواع ذرات مختلف
 4. توانایی کنترل آلودگی و حفظ محیط زیست
 5. هزینه نگهداری کم
 6. افزایش سود کارخانجات
 7. عدم خوردگی و زنگ زدگی

ساختار بگ فیلتر

همانطور که ذکر نمودیم، بگ فیلتر، فرآیند جمع آوری گرد و غبار بواسطه کیسه فیلتر را انجام می‌دهد. درواقع، گرد و غباری که بر روی کیسه فیلتر انباشته می‌شود، توسط عمل فیلتراسیون تمیز می‌گردد.

ساختار بگ فیلتر، دارای مجموعه‌ای از کیسه فیلتر است. موادی که در روش ساخت بگ فیلتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، از پلی استر، نایلون مقاوم در برابر حرارت و الیاف شیشه می‌باشد.

کیسه فیلتر از جمله قطعات مصرفی است که هنگامی که آسیب ببیند یا فرسوده شود، سبب می‌شود تا گردو غبار در فضا منتشر شود. در نتیجه این امر، هنگام ساخت بگ فیلر، مانیتور آلاینده نیز نصب می‌گردد که میزان نشت گرد و غبار را پیدا کند.

روش ساخت بگ فیلتر (فیلتر کیسه‌ای)

روش ساخت بگ فیلتر- مخازن ماشین وزین

فیلتر کیسه‌ای تحت عنوان یک تجهیز پرکاربرد در انواع صنایع مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام طراحی و روش ساخت بگ فیلتر، معیارهای نسبت هوا به پارچه یا سرعت فیلتر مورد بررسی قرار می‌گیرد. فیلترهای کیسه‌ای از یک محفظه به شکل مکعب، مستطیل یا استوانه‌ای به همراه قیف و پایه‌های فلزی تشکیل و ساخته می‌شود.

نحوه عملکرد بگ فیلتر بدین صورت است که در ابتدا، گرد و غبار وارد محفظه پارچه‌ای می‌شود، سپس ذرات گرد و غبار بر روی کیسه پارچه‌ای جمع می‌گردد. هنگامی که میزان ضخامت لایه گرد و غبار به اندازه‌ای می‌باشد که عبور جریان از طریق سیستم با محدودیت روبرو شود، نوبت به شروع تمیز کردن بگ فیلتر می‌رسد.

انواع بگ فیلتر

بگ فیلتر دارای سه نوع است که در این بخش به ذکر آن می‌پردازیم:

بگ فیلتر سنتی

یکی از پرکاربردترین نوع فیلترها، روش ساخت بگ فیلتر سنتی است که قبل از فیلترها، فن مکنده قرار گرفته است و غبار را درون کیسه‌ها می‌دمد. بدین نحو، پس از خاموشی مکنده، غبار به درون قیف می‌ریزد و قابل جمع آوری می‌باشد.

بگ فیلتر مکانیکی

در روش ساخت بگ فیلتر مکانیکی، به جای استفاده از شیر برقی، بر روی بدنه، ویبراتور نصب می‌گردد. بواسطه ایجاد لرزش در هر چند دقیقه، غباری که بر روی فیلترها جمع می‌شود، تخلیه می‌گردد. این روش ارزان است اما اصطلاک بسیاری دارد.

بگ فیلتر هوای معکوس (جت پالس)

ساخت بگ فیلتر جریان معکوس بدین نحو است که شامل محفظه‌های به شکل مکعبی یا استوانه‌ای است که در بخش زیرین آن، یک قیف با شیب حدود درجه قرار می‌گیرد. درون محفظه، فیلترهای پارچه‌ای قرار می‌گیرند که هر یک دارای سبد فلزی سبکی می‌باشد که به عنوان نگه دارنده می‌باشد. در این روش برای پاکسازی از هوای با فشار بالا، استفاده می‌شود.

برای سفارش و خرید انواع بگ فیلتر  و دریافت مشاوره راجع به روش ساخت بگ فیلتر، می‌توانید با کارشناسان شرکت مخازن ماشین وزین ارتباط بگیرید.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *