مبدل حرارتی در صنعت چه کاربردی دارد ؟

صنعت و مبدل حرارتی دو جز جدا نشدنی هستند مبدل حرارتی در صنعت بسیار مهم است و حتی در بسیاری از استخرها از این تکنولوژی نیز استفاده میشود. امروزه تمامی کشورها به دنبال صنعتی سازی تولیدات خود و در کل صنعتی شدن می باشند. همان طور که می دانید در اکثر صنایع از انرژی استفاده می شود. اما با توجه به محدودیت‌های مربوط به منابع انرژی مباحثی همچون جلوگیری از اتلاف آن و ذخیره ‌سازی انرژی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. در واقع ذخیره سازی انرژی علاوه بر آن که می تواند به محیط زیست کمک کند منافعی را نیز برای صنایع به همراه خواهد داشت. به طور کلی عواملی مانند افزایش قیمت انرژی، بالا بردن راندمان واحد های صنعتی برای تولید بالاتر و همین طور سود های بیشتر و… موجب گردیده تا واحدهای صنعتی تمامی تلاش خود را برای ذخیره سازی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی انجام دهند. یکی از مهم ترین روش ها برای رسیدن به این مهم استفاده از مبدل حرارتی در صنعت می باشد. 

کاربرد مبدل حرارتی در صنعت

در ادامه این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد انواع مبدل حرارتی در صنعت و همچنین عملکرد آن ها در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. پس با ما همراه باشید. 

توضیح مبدل حرارتی در صنعت: 

مبدل حرارتی در صنعت به دستگاهی گفته می شود که وظیفه اصلی آن انتقال حرارت از یک سیال به یک سیال دیگر باشد. در واقع این دستگاه قابلیت نگهداری و همین طور استفاده دوباره از حرارت های تولید شده در صنعت را خواهد داشت. همین موضوع به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی ها و قابلیت های مبدل حرارتی در صنعت بیان می شود. در کل مبدل های حرارتی به گونه ای طراحی شده اند که موجب می گردند تا عملیات مربوط به انتقال حرارت از یک سیال به سیال دیگر به صورت کاملا بهینه صورت پذیرد. با توجه به این موضوع که منابع انرژی محدود می باشند و با افزایش قیمت آن ها استفاده از این دستگاه ها را می توان یک کار منطقی و مقرون به صرفه دانست.

دقت داشته باشید انواع مبدل حرارتی در صنعت با توجه به فضای استفاده، کاربردی که دارد و همچنین سیال هایی که استفاده می شوند دارای آلیاژ ها و طراحی های متفاوتی می باشند. البته اکثر آن ها از یک اصول خاص پیروی می نمایند. یعنی این که اکثر آن ها حرارت که ممکن است گرما یا سرما باشد را بین یک سیال و سیال دیگر انتقال می دهند. به گونه ای که این دو با یکدیگر تماس نداشته باشند. البته در بعضی از مبدل ها ممکن است انتقال حرارت توسط دو سیال از راه تماس مستقیم باشد. 

کاربرد مبدل حرارتی در صنعت

کاربرد های مبدل حرارتی در صنعت: 

مبدل حرارتی در صنعت با توجه به نوع استفاده از آن ها کاربرد های مختلفی دارد. یعنی این که می تواند از جمله سیستم های تبریدی که همان خنک کننده است یا گرمایشی باشد. البته در بین مبدل‌های حرارتی که در صنعت استفاده می‌شوند بیشترین کاربرد را مبدل های صفحه‌ایی و همچنین مبدل های پوسته و لوله دارند. این مدل از مبدل های حرارتی بیشتر در صنایع مختلف پتروشیمی، گاز و نفت استفاده می شوند.

همچنین برای دریافت اطلاعات از مبدل حرارتی استخر میتوانید روی دکمه زیر کلیک کنید

در کل می توان کاربرد های مبدل حرارتی در صنعت را به صورت زیر بیان کرد: 

 • خنک کردن مدارات مربوط به آب
 • بازیافت مناسب و بهینه حرارت در صنایع پتروشیمی مانند بازیافت دوباره حرارت بنزین
 • تقطیر نمودن مخلوط های چند ماده ای یا تقطیر کردن حلال ها
 • گرمادهی و خنک کردن راکتور ها و همین طور نگهدارنده محصولات
 • گرم نمودن بعضی از سوخت ها جهت کم کردن ویسکوزیته در آن ها
 • تولید آب بسیار داغ  برای تغذیه بویلر
 • گرم کردن گاز ترش و نفت خام
 • و…. 
کاربرد مبدل حرارتی در صنعت

کاربرد مبدل حرارتی در صنایع

انتخاب بهترین مبدل حرارتی در صنعت: 

برای آن که بتوانید بهترین مبدل حرارتی در صنعت را انتخاب کنید باید به چند نکته مهم و اساسی توجه نمایید. در زیر چند مورد از مهم ترین نکاتی که می تواند در انتخاب بهتر به شما کمک کند را بیان نمود ایم. 

 • توجه به دبی جریان بسیار مهم و ضروری است. 
 • دقت به ویسکوزیته یا خواص سیالی که مورد استفاده قرار می گیرد و قرار است که خنک یا گرم شود نیز اهمیت دارد.
 • از دیگر موارد مهم که باید به آن توجه نمایید تغییر نمودن یا عدم تغییر فاز سیال های مختلف خواهد بود.
 • همچنین دما و فشار سیالات که به مبدل حرارتی وارد یا خارج می شوند نیز مهم می باشد‌ 

البته توجه داشته باشید زمانی که میزان فشار و همین طور دمای سیال ها بسیار زیاد باشد باید حتماً از یک نوع مبدل حرارتی بسیار خاص و ویژه استفاده گردد. این مبدل به گونه ایی می باشد که تشکیل شده از یک لوله بلند مارپیچ است. علاوه بر آن مواد اولیه نیز با توجه به نوع کاربرد متفاوت خواهد بود. 

علاوه بر تمام موارد ذکر شده برای انتخاب مبدل حرارتی در صنعت باید به نکات دیگری همچون قیمت مبدل مورد نظر، ابعاد مبدل حرارتی، شیوه نصب آن و حتی کیفیت ساخت‌ مبدل توجه گردد. 

نکات مهم برای انتخاب مبدل

سخن آخر: 

مبدل حرارتی را می‌ توان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات در صنایع دانست. البته مبدل هایی همچون مبدل حرارتی صفحه ایی و همین طور مبدل حرارتی پوسته و لوله بیشترین کاربرد را در صنعت دارند. از جمله کاربردهای مبدل حرارتی در صنعت می ‌توان به متراکم نمودن مخلوط های چند جزئی و همین طور حلال ها، خنک سازی یا حرارت دهی در واکنش ها، بازیابی بهینه حرارت، تامین آب داغ و…. اشاره نمود.

البته توجه داشته باشید که برای انتخاب مبدل حرارتی در صنعت باید به نکاتی مانند دبی جریان، فشار یا دمای سیالات، خواص سیال مورد استفاده و …. توجه شود. همچنین مواردی مانند کیفیت مبدل، ابعاد و قیمت آن نیز اهمیت دارد.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *