اتوکلاو کنسروسازی چیست

کاربرد اتوکلاو چیست؟ اتوکلاو در صنایع غذایی چه کاربردی دارد؟

یکی از دستگاه ها و ماشین آلاتی که در خطوط تولید کنسروسازی مورد استفاده قرار می گیرند اتوکلاوها هستند. اتوکلاو کنسروسازی وظیفه ی انجام فرایندهای استریلیزه کردن، کاهش بار میکروبی و بهینه سازی بافت مواد غذایی را به عهده دارد.

گروه صنعتی مخازن ماشین وزین طراح و تولیدکننده ی انواع قطعات و تجهیزات صنعتی مورد نیاز صنایع بزرگ است که در این مطلب هر آنچه باید درباره ی اتوکلاو کنسروسازی بدانید به شما خواهد گفت.

اتوکلاو چیست

اتوکلاو انواع مختلفی دارد و در صنایع مختلف کاربردهای گوناگون دارد. علاوه بر کاربرد اتوکلاو در دندانپزشکی، آزمایشگاه های طبی و بیمارستان ها به طور کلی اتوکلاوها با هدف استریلیزاسیون و میکروب زدایی در بخش های صنعتی به خصوص صنایع غذایی و کنسروسازی نیز مورد استفاده قرار می گیرند و این عملیات را از طریق بخار آب اشباع تحت فشار زیاد انجام می دهند.

در صنایع غذایی و کنسروسازی از اتوکلاو در خطوط تولید کنسروسازی با هدف میکروب زدایی و استریلیزاسیون محصولات کنسروی استفاده می شود که از مهم ترین بخش های خط تولید به حساب می آید.

اتوکلاو کنسروسازی

اتوکلاو صنعتی

اتوکلاوهای صنعتی دستگاه هایی عظیم با محفظه های بزرگ استوانه ای هستند که به آن چمبر گفته می شود. این اتوکلاوها اغلب از جنس استیل ضدزنگ ساخته می شوند و طراحی آن ها به شکلی ست که تمام فرایند استریلیزاسیون به صورت تمام اتوماتیک توسط آن ها انجام می شود.

اتوکلاو کنسروسازی

دستگاه های اتوکلاو کنسروسازی با هدف نرم شدن بافت مواد در کنسروهای گوشتی، غیرفعال شدن همه ی باکتری ها، میکروب زدایی کامل و از بین رفتن کلیه ی آنزیم های احتمالی موجود در قوطی مورد استفاده قرار می گیرند. برای دستیابی به بهترین و مطمئن ترین نتیجه لازم است مدت زمان قرارگیری هر قوطی در دستگاه اتوکلاو، فشار اتوکلاو، دما و درجه حرارت اتوکلاو تنظیم شده و تحت کنترل قرار گیرد. این پارامترها در مورد هر ماده ی غذایی کنسروی در قوطی کنسروهای مختلف با هم تفاوت دارد و به عواملی همچون ترکیب شیمیایی محتویات درون قوطی و اندازه و جنس قوطی های کنسرو بستگی دارد.

اتوکلاو کنسروسازی

اتوکلاو کنسروسازی چگونه کار می کند

برای اینکه بدانیم اتوکلاو کنسروسازی چگونه کار می کند در این بخش نحوه ی کار اتوکلاو را مورد بررسی قرار می دهیم. در کارخانه های کنسروسازی پس از وارد کردن محتویات هر کنسرو داخل قوطی ها، درب قوطی ها بسته شده و همگی در قسمت معین شسته می شوند. سپس به داخل محفظه های مشبک مخصوصی ریخته می شوند و با ماشین آلات ویژه داخل مخازن عظیم اتوکلاو کنسروسازی تخلیه می شوند. مخازن اتوکلاو کنسروسازی گاها گنجایش بیش از ۸۰۰ قوطی یا ۱۰۰۰ لیتر را دارد و در هر بار استفاده حجم زیادی از کنسرو را استریلیزه و میکروب زدایی می کنند.

با بسته شدن درب مخزن اتوکلاو، بخار آب گرم با فشار بسیار بالا وارد مخزن می شود. با افزایش فشار بخار و خروج هوای داخل مخزن در مدت زمان تعیین شده بر اساس ترکیبات داخل کنسروها و اندازه و جنس قوطی ها، مرحله ی یاد شده پایان یافته و مرحله ی کاهش دما و فشار آغاز می شود. این مرحله تا جایی ادامه پیدا می کند که کنسروهای داخل مخزن با محیط به تعادل دما و فشار برسند. در نهایت یک شیر مخصوص تعبیه شده در دستگاه را باز می کنند و آب سرد را با فشار وارد مخزن می کنند. شوک دمایی حاصل از این کار منجر به تکمیل فرایند استریلیزاسیون قوطی های کنسرو می شود.

برای سفارش و استعلام قیمت اتوکلاو و انواع دستگاه ها و تجهیزات خط تولید در گروه صنعتی مخازن ماشین وزین با تیم کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

نکات مهم در خرید اتوکلاو کنسروسازی

اتوکلاو از تجهیزات حیاتی در خط تولید بسیاری از صنایع به شمار می آید که انواع گوناگون آن با ویژگی ها و مشخصات مختلف در بازار موجود است. این دستگاه از بخش های مختلف و قطعات متعددی ساخته شده که کیفیت و عملکرد هر یک از این قطعات در کیفیت کل دستگاه اثرگذار بوده و نتیجه ی کار را تحت تاثیر قرار می دهد.

ریل داخلی، المنت های حرارتی، سیستم همرفت، کنترل پنل و خطوط خلا از بخش های مهم و اساسی هر اتوکلاو صنعتی هستند که در عملکرد کل سیستم نقش چشمگیری دارند. به دلیل حساسیت تمامی قطعات به کار رفته در بخش های مختلف اتوکلاو صنعتی و اهمیت فرایند میکروب زدایی از محصولات تولیدی کارخانه ها، توصیه می شود در انتخاب بهترین اتوکلاو صنعتی با کیفیت ایده آل حتما نکات مهم در خرید اتوکلاو را در نظر بگیرید و با از کارشناسان فعال در این حوزه راهنمایی بگیرید.

ویژگی های اتوکلاو کنسروسازی

اتوکلاوهای کنسروسازی بر مبنای فشار بالای بخار کار می کنند و دارای کمپرسورهای هوا هستند تا به بهترین نحو به تولید بخار و اعمال فشار بخار هوا بپردازند. ظرفیت اتوکلاوهای کنسروسازی متناسب با شرایط و نیاز هر مجموعه می تواند متفاوت باشد اما عموما اتوکلاوهای کنسروسازی در ظرفیت های بالا و قابل توجه تولید می شوند.

برای سفارش اتوکلاو کنسروسازی و اطلاع از قیمت اتوکلاوهای کنسروسازی با ظرفیت های متنوع از مشاوران مجموعه ی مخازن ماشین وزین راهنمایی های لازم را گرفته و اتوکلاو کنسروسازی مناسب را با بهترین قیمت موجود در بازار سفارش دهید.  

اتوکلاوهای صنعتی قابل استفاده در کارخانه های کنسروسازی عایق بندی شده اند و اغلب دارای بدنه های دوجداره هستند که باعث می شود در برابر سایش و ضربه مقاوم باشند و طول عمر و دوام بالایی داشته باشند.

قیمت اتوکلاو کنسروسازی

عوامل متعددی در قیمت اتوکلاو صنعتی موثر هستند که از جمله آن ها می توان به جنس مخزن و جنس بدنه ی اتوکلاو، ظرفیت اتوکلاو، کیفیت قطعات سازنده و تمام اتوماتیک بودن اشاره کرد. برای استعلام قیمت روز اتوکلاو کنسروسازی و انواع تجهیزات و مخازن صنعتی با کارشناسان فروش گروه صنعتی مخازن ماشین وزین در تماس باشید و در مورد جزییات انواع اتوکلاوهای صنایع غذایی اطلاعات دریافت کنید.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *