اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو دندانپزشکی یکی از مهمترین و ضروری ترین تجهیزات در مطب دندانپزشکی محسوب می شود؛ زیرا برای استریل کردن و از بین بردن تمامی میکروب ها در کوتاه ترین زمان و بدون آسیب رساندن به وسایل کلیه پزشک ها نیاز به این دستگاه دارند به همین خاطر به سمت تهیه و خرید اتوکلاو دندانپزشکی می روند.

اتوکلاو با حرارت بالایی که دارد موجب استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی می شود. البته ذکر این نکته واجب است که اتوکلاو دندانپزشکی برای تمامی وسایل و تجهیزاتی که در کلینیک مود استفاده قرار میگیرند مناسب نیست؛ زیرا اتوکلاو دندانپزشکی با بخار تحت فشار عملیات استریل کردن را انجام میدهد و برخی از تجهیزات کلینیک توان تحمل این فشار را ندارند.

اتوکلاو صنعتی

اگر قصد آشنایی با دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی را دارید، بهتر است با آگاهی کامل از مشخصات و نحوه عملکرد این دستگاه اقدام به خرید کنید؛ بنابراین برای آشنایی کامل و خرید این دستگاه تا پایان همراه ما باشید.

اتوکلاو دندانپزشکی چیست؟

قبل از هر چیزی در ابتدا ضروری است که با دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی بیشتر آشنا شوید تا سپس به سراغ دیگر توضیحات این دستگاه پر استفاده برویم.

اتوکلاو دندانپزشکی

تا به حال به تجهیزات و وسایلی که در کلینیک دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند توجه کرده اید؟ این تجهیزات قبل از استفاده باید استریل شوند؛ اما آیا می دانید وظیفه کدام دستگاه استریل کردن و میکروب کشی تجهیزات است؟ اتوکلاو دندانپزشکی همان دستگاهی است که اکثر کلینیک ها از آن برای استریل کردن و از بین بردن میکروب های سطوح داخلی و خارجی وسایل از آن استفاده می کنند.

در واقع دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی با بخار متراکم اقدام به استریل کردن وسایل می کند. نکته قابل توجه این است که اتوکلاو دندانپزشکی برای آن دسته از وسایل که توان تحمل بخار فشار بالا را دارند مناسب است.

ویژگی های اتوکلاو دندانپزشکی

استریل کردن وسایل در کمترین زمان ممکن

جابجایی آسان به دلیل وزن پایین دستگاه

هزینه نگهداری پایین

طول عمر بالا

میکروسوئیچ درب برای اطمینان از بسته بودن آن

دستگاه پیش گرم بوده و به صورت لحظه ای می توان از آن استفاده کرد

سهولت سرویس و تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی 

داشتن علائم هشدار دهنده

قطع کار در صورت کمبود آب

قابلیت کنترل دما

اجزای اتوکلاو دندانپزشکی

 • میکروسوئیچ درب
 • چمبر
 • مخزن آب اصلی
 • مخزن آب مصرف شده
 • کندانسور
 • شیر یا سوپاپ اطمینان
 • برد الکترونیکی
 • سنسور دما
 • سنسور فشار
 • فیلتر آب
 • ترموستات ایمنی
 • فن
 • پمپ وکیوم
 • هولدر و سینی
 • صفحه نمایش
 • پرینتر
 • فیلتر باکتریولوژیک
 • کانکتورهای ورود و خروج آب
اتوکلاو دندانپزشکی

انواع اتوکلاو 

اتوکلاوها از نظر اندازه و نوع عملکرد به سه کلاس B و S و N تقسیم بندی می شوند که در ادامه با این سه کلاس آشنا می شوید.

اتوکلاو کلاس N

اتوکلاو کلاس N مناسب تجهیزات جامد بدون پوشش و حفره است، بنابراین انتخاب خوبی برای تجهیزاتی که حفره یا پوشش دارند نیست.

اتوکلاو کلاس S

اتوکلاو کلاس S مناسب وسایل جامد پوشش دار و بدون پوشش است که هنگام خرید متوجه می شوید که برای چه وسایلی مناسب است.

اتوکلاو کلاس B

اتوکلاو کلاس B استریل تمام وسایل جامد پوشش دار و بدون پوشش را به عهده دارد و به خاطر پمپ بسیار قدرتمند خود هوای داخل منافذ را خالی می کند.

بهترین اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو کلاس B مناسب ترین و بهترین اتوکلاو است که در کلینیک های دندانپزشکی برای استریل کردن تجهیزات فقط از این اتوکلاو استفاده می کنند.

نحوه کار با اتوکلاو دندانپزشکی

با فشار دادن دکمه START عملکرد دستگاه را در سه بازه زمانی مشاهده خواهید کرد. زمان اولیه، زمان استریلیزاسیون و زمان خشک شدن سه مرحله کلی دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی است. اما اگر بخواهیم یکم جزء نگری کنیم مراحل کلی عملکرد دستگاه شامل: آبگیری، پیش خلاء، افزایش دما، استریل، تخلیه، پیش خلاء، خشک کردن، یکسان سازی می شود. 

دمای اتوکلاو دندانپزشکی

دمای اتوکلاو مطابق استانداردهای بین المللی توسط شرکت سازنده تنظیم می شود، براساس این استاندارد دمای استریل وسایل در مدت ۳ دقیقه ۱۳۴ درجه سانتی گراد است.

نکات مهم در خرید اتوکلاو دندانپزشکی

نکاتی وجود دارد که با رعایت آن می توانید بهترین دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی را تهیه کنید بدون اینکه در آینده مشکلی برای دستگاه اتوکلاو به وجود بیاید.

بعد از اینکه بهترین شرکت را برای خرید اتوکلاو دندانپزشکی انتخاب کردید باید پرس وجو کنید که آیا این شرکت گارانتی تضمین کیفیت را ارائه می دهد و یا خیر؟ زیرا زمانی که دستگاه اتوکلاو دارای گارانتی باشد در صورت بروز مشکل می توانید بدون صرف هزینه اقدام به تعمیر دستگاه کنید.

 نکته بعدی قیمت دستگاه است که باید استعلام بگیرید تا با توجه به نوسان قیمت از قیمت های به روز آگاه شوید و سپس بهترین نمونه آن را خریداری کنید.

از دیگر نکات خرید اتوکلاو دندانپزشکی مدت زمان عملکرد آن است که باید تحقیق کنید تا متوجه شوید برای استریل کردن تجهیزات کلینیک چقدر تایم نیاز است، بنابراین بهتر است زمان استاندارد استریل کردن تجهیزات کلینیک را بدانید.

اتوکلاوها در اندازه های مختلفی عرضه می شوند بنابراین بهتر است بهترین نمونه آن را با توجه به تجهیزات کلینیک و مقدار فضای موجود خریداری کنید.

امروزه برندهای مختلفی برای تهیه و خرید اتوکلاو دندانپزشکی وجود دارند اما شما باید سعی کنید که از میان تمامی این برندها بهترین نوع آن را از طریق بهترین شرکت خریداری کنید.

قیمت اتوکلاو دندانپزشکی

قیمت اتوکلاو دندانپزشکی یکی از با اهمیت ترین چیزهایی است که باید قبل از خرید از آن مطلع شوید زیرا امروزه در بازار برندهای مختلفی عرضه می شوند که باید بهترین برند را با توجه به نیاز کلینیک تهیه کنید. فراموش نکنید که انتخاب بهترین دستگاه با توجه به تجهیزات کلینیک صورت می گیرد؛ مثلا اتوکلاو دندانپزشکی باید کلاس نوع B باشد و بقیه دستگاه ها مناسب استریل کردن تجهیزات کلینیک دندانپزشکی نیستند.

در حالت کلی آن دسته از دستگاه ها که قابلیت بیشتری دارند و دارای کارت گارانتی می باشند هزینه بالاتری هم برای خرید آن باید پرداخت کنید.

برای اطلاع از قیمت اتوکلاو مخصوص دندانپزشکی می توانید از طریق شماره هایی که در اختیار دارید اقدام کنید تا مشاوران شرکت مخازن ماشین شما را برای خرید این دستگاه آگاه کنند و قیمت های به روز و اصلی را در اختیارتان قرار دهند.

جمع بندی

دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی یکی از پر استفاده ترین دستگاه های کلینیک محسوب می شود که برای استریل کردن تجهیزات و میکروب کشی آنها کاربرد دارد. کلینیک های دندانپزشکی با تهیه اتوکلاو کلاس B اقدام به استریل کردن تجهیزات در کمترین زمان ممکن می کنند.

دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی با بخار متراکمی که تولید می کند منجر به استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی می شود. دستگاه اتوکلاو برای آن دسته از وسایل و تجهیزاتی که توان تحمل بخار با فشار بالا را دارند مناسب است، به همین خاطر در هنگام خرید فروشنده به شما می گوید که چه وسایلی را برای استریل کردن درون آن قرار دهید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *