آشنایی با اتوکلاو صنایع غذایی

اتوکلاو دستگاهی است که به منظور استریل کردن انواع مواد و تجهیزات کاربرد دارد. اتوکلاو صنایع غذایی برای کاهش و از بین بردن بار میکروبی موجود در مواد غذایی از کاربرد بسیاری برخوردار است.

این دستگاه در خطوط تولید انواع مواد غذایی در پروسه پخت اولیه و نهایی و هم چنین به منظور استریلیزاسیون به کار می‌رود.

نحوه عملکرد اتوکلاو صنعتی در این خطوط بدین صورت است که قوطی‌های حاوی مواد غذایی را تحت بخار داغ پر فشار قرار داده و محتویات درون قوطی‌ها تا دمای ۱۲۱ درجه سانتیگراد در مدت زمانی اندک داغ خواهند شد.

در ادامه این مقاله از وب سایت شرکت مخازن ماشین وزین به بررسی اتوکلاو صنایع غذایی، نحوه عملکرد این دستگاه، قیمت اتوکلاو صنعتی و .. می‌پردازیم.

اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو صنایع غذایی

واژه صنایع غذایی مجموعه‌ای از مراحل صنعتی است که شامل تولید، توزیع، پردازش، تبدیل، آماده‌سازی، نگهداری، حمل و نقل، صدور گواهینامه و بسته‌بندی مواد غذایی می‌شود.

اتوکلاو صنایع غذایی برای استریل کردن ظروف شیشه‌ای و فلزی بدون منفذی است که برای مقاومت در بخار و دمای بسیار بالا ساخته شده‌اند.

پروسه استریل کردن مواد غذایی به منظور لزوم حفظ سلامت مصرف کنندگان و هم چنین برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های مضر در عین حفظ طعم مطلوب غذا انجام می‌گردد.

کاربرد اتوکلاو صنایع غذایی

اتوکلاو یکی از دستگاه‌های خاصی می‌باشد که در صنایع مختلف همچون صنایع چوب، شیشه، ساختمانی، لاستیک سازی و.. بسیار پرکاربرد است. استفاده از اتوکلاو در صنایع غذایی نقش تعیین کننده‌ای دارد. به عنوان نمونه از این دستگاه در تمامی خطوط تولید کنسرو، خیارشور، تولید مایونز، آبمیوه، سس و.. استفاده می‌شود.

صنایع غذایی مخازن ماشین وزین

شایان توجه است که  اتوکلاو در دنیای امروز جزء جدانشدنی از زندگی بشر می‌باشد و روز به روز بر کیفیت این دستگاه‌ها افزوده می‌شود تا بتواند بهترین کارایی را داشته باشد. بهترین اتوکلاو در صنایع غذایی را از شرکت مخازن ماشین وزین بخواهید.

اهمیت اتوکلاو در صنایع غذایی

با توجه به پیشرفت روزافزون زندگی ماشینی، استفاده از مواد غذایی آماده رو به گسترش است. مواد غذایی که در کارخانه‌ها تولید و عرضه می‌گردد، لازم است به طور کامل فرآیند استریلیزاسیون در آن‌ها انجام گیرد تا علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، برای سلامتی افراد نیز خطرناک نباشد.

کارخانه‌های مواد غذایی در مرحله نهایی تولید، با استفاده از اتوکلاو صنعتی، از سلامت مواد غذایی تولیدی اطمینان حاصل می‌نمایند.

اتوکلاو که نقش استریل کردن مواد غذایی را برعهده دارد، در ابعاد و سایزهای مختلف و مخازن استیل و فولادی تولید می‌گردند و انواع کنسروها و قوطی‌های آماده مواد غذایی را در معرض فشار آب قرار می‌دهند تا دمای داخل قوطی‌ها تا حدی بالا برود که هیچ گونه میکروبی در آن باقی نماند.

تجهیزات دستگاه اتوکلاو صنایع غذایی

دستگاه‌های اتوکلاو از طریق فشار بالای بخار در دمای بسیار زیاد، عملیات استریلیزاسیون را انجام می‌دهند. با توجه به عملکرد خوبی که این سیستم‌ها دارند، بهترین گزینه برای استریل کردن و رفع میکروب‌ها می‌باشد. اتوکلاو صنایع غذایی دارای تجهیزاتی است همچون:

  • سوپاپ
  • شیرفلکه
  • مانومتر بخار
  • مانومتر حرارت

بهترین قیمت اتوکلاو صنایع غذایی

قیمت اتوکلاو صنایع غذایی مخازن ماشین وزین

اتوکلاو صنایع غذایی با توجه به پارامترهایی تعیین قیمت می‌گردد؛ برخی از این موارد عبارتند از:

  • جنس مخزن اتوکلاو که می تواند فولادی و یا استیل باشد.
  • ظرفیت اتوکلاو که معمول آن برای کارخانجات، ۳۰۰ لیتری تا ۱۰۰۰ لیتری و بیشتر می باشد.

شرکت مخازن ماشین وزین، بهترین دستگاه اتوکلاو با مناسب‌ترین قیمت و پیشرفته‌ترین روش‌های استریل را عرضه می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

فرآیند عملکرد اتوکلاو صنایع غذایی

مرحله اول، ایجاد خلاء:

 محصول در دستگاه قرار داده شده و درب اتوکلاو صنایع غذایی بسته می شود. قبل از شروع استریل‌کردن، شیرآلات از طریق پمپ وکیوم خلاء درون محفظه ایجاد می‌کنند. خلاء برای جلوگیری از ایجاد کیسه‌های هوا در دمای کنترل‌نشده است. کیسه‌های هوا به طور بالقوه برای کیفیت استریل‌کردن مضر هستند.


مرحله دوم، استریل‌کردن:

 در طی چرخه استریل‌کردن بخارها در دمای ۱۲۱ درجه سانتی گراد و فشار ۲ بار برای زمان پردازش حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تنظیم می‌شوند.


مرحله سوم، تخلیه:

 هنگامی که چرخه استریل‌کردن به پایان رسید. برای بازگرداندن فشار اتمسفر، دریچه‌های تخلیه آب باز می‌شود. به کمک تراکم بخار در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد آب تخلیه و فشار اتمسفر ایجاد می‌شود.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *