کاربرد آیس بانک صنایع غذایی

دستگاه آیس بانک که به عنوان سیستم ذخیره سازی انرژی نامیده می شود، مکانیزمی برای کاهش مصرف برق است و در انواع صنایع به ویژه صنایع غذایی کاربرد فراوانی دارد و از آیس بانک صنایع غذایی به عنوان یکی از بهترین دستگاه‌های سرمایش و ذخیره و صرفه جویی برق یاد میکنند.

با توجه به افزایش هزینه‌های برق و اینکه در زمان راه اندازی یک واحد تولیدی یا صنعتی سعی برآن است که هزینه‌ها در حد امکان کاهش داده شود، تولید کنندگان تصمیم گرفتند تا با هدف کاهش مصرف انرژی، دستگاهی به نام مخزن یخ را تولید کنند که در انواع صنایع کاربرد دارد و استفاده از آن رو به گسترش است.

لازم به ذکر است که با توجه به این نکته که تکنولوژی آیس بانک ها در مدل های مختلف و متفاوتی طراحی و تولید می شوند، در صنایع غذایی به ویژه کارخانه های لبنیات و سالن های تولید قارچ دستگاه آیس بانک صنایع غذایی بسیار پر کاربرد است.

مخازن ماشین وزین تولید کننده انواع سیستم های خنک کننده در مدل‌ها و ظرفیت های متنوع می باشد که در انواع صنایع پرکاربرد می باشد و آیس بانک صنایع غذایی یکی از بهترین تولیدات این شرکت است.

آیس بانک

آیس بانک چیست؟

آیس بانک یک سیستم صنعتی است که برای کاهش هزینه های برق مصرفی کاربرد دارد. در واقع با استفاده از این روش، پس از تولید یخ، از انرژی برودتی آن می توان در زمان دیگری بهره مند شد. تولید یخ در آیس بانک نتیجه و محصول نبود گرما می باشد.

از آیس بانک ها می توان در کنار دیگر دستگاه های برودتی همچون چیلر، سردخانه ها و.. استفاده نمود و یا اینکه به صورت جداگانه و مستقل از آن بهره مند شد.

نحوه انجام کار آیس بانک صنایع غذایی بدین صورت است که در مخزن آن آب می ریزند و در ساعاتی که مصرف پایین است تبدیل به یخ می شود. بنابراین از یخ های تولیدی می توان برای خنک سازی و افزایش بازدهی سیستم استفاده نمود.

طراحی و تولید انواع آیس بانک صنایع غذایی سبب کاهش چشمگیر تقاضا برای خرید چیلر و دیگر محصولات برودتی گردیده است.

کاربرد آیس بانک صنایع غذایی

انواع آیس بانک

بر اساس نحوۀ ذوب شدن یخ موجود در آیس بانک

آیس بانک صنایع غذایی، با ذوب شدن مقدار یخی که در مخزن باقی مانده است، مکانیزم برودتی فضای محیط مدنظر انجام می گیرد.

بر اساس نحوه ذخیره سازی یخ

در این نوع از آیس بانک صنایع غذایی، تمام بار برودتی تنها با ذوب شدن یخی که در ساعات ۱۲ شب تا ۶ صبح تولید شده است، جذب خواهد شد.

مزایای استفاده از آیس بانک صنایع غذایی

 • کاهش مصرف انرژی با دستگاه آیس بانک صنایع غذایی
 • سازگار با محیط
 • افزایش توان سیستم های برودتی
 • به صرفه بودن از لحاظ تعمیرات

تجهیزات اصلی دستگاه آیس بانک

 1. حسگر تشخیص ضخامت یخ تشکیل شده روی لوله ها (کویل)
 2. مخزن دربرگیرنده کویل ها از جنس ورق فولاد ضد زنگ
 3. عایق کاری دیواره های مخزن با عایق های پلی یورتان
 4. اواپراتور لوله ای مارپیچی از جنس مس برای مبردهای فریونی (یا فولادی برای مبردهای آمونیاکی)
 5. پمپ و لوله های ورود و خروج آب
 6. سیستم کنترلر دستگاه
 7. سیستم تغذیه هوا و توزیع هوا و آب
 8. تجهیزات سیکل تبرید از جمله کمپرسور ، آکومولاتور ، کندانسور ، فن ، شیر انبساط و … به طور مستقل یا به همراه چیلر

معایب و مشکلات سیستم آیس بانک

 • در برخی از پروژه ها با توجه به امکانات و آپشن های مورد نیاز ، طراحی سیستم پیچیده شده و قیمت آن می تواند نسبت به سیستم چیلر بالاتر باشد. 
 • نیاز به فضای زیاد برای نصب تجهیزات دارد.
 • نیاز به تکنسین نگهدار آموزش دیده دارد.
 • مشکلات ناشی از رسوب آب در سیستم وجود دارد.

نحوه عملکرد آیس بانک ها چگونه است؟

هدف اصلی از استفاده از آیس بانک ها، کاهش هزینه های تأمین و مصرف برق می باشد. این دستگاه دارای حسگر و سیستم کنترلی است که کار اندازه گیری ضخامت یخ را انجام می دهند. در آیس بانک ها، مخزن و کویل اواپراتور وجود دارد. لوله ها در مخزن از جنس مس هستند و در نتیجه آب که وارد مخزن شد، پیرامون لوله ها یخ می بندد. بدنه این دستگاه کاملاً عایق بندی شده است که این عامل سبب می شود دمای داخلی مخزن حفظ شده و به محیط پیرامون منتقل نگردد.

موارد کابرد آیس بانک ها صنایع غذایی

 1. قابل استفاده در کارگاه ها و کارخانجات تولید شکلات و شیرینی
 2. قابل استفاده در سالن های پرورش و تولید قارچ
 3. وسیله ای مناسب برای استفاده در صنایع غذایی
 4. امکان استفاده در صنایع تولید فرآورده های لبنی و شیر
 5. قابل استفاده در صنعت ماهیگیری و شیلات

سفارش انواع آیس بانک

با توجه به اینکه آیس بانک ها، دستگاه هایی هستند که به منظور کاهش مصرف برق تولید شده اند، در طول شب و ساعاتی که مصرف برق پایین است، می توان از این طریق یخ ذخیره نمود. غالبا از آیس بانک ها در کنار سیستم های برودتی همچون چیلرها و سردخانه ها استفاده می شود تا اینکه به طور مستقل به کار رود. شرکت مخازن ماشین وزین به عنوان تولید کننده آیس بانک و با تکیه بر دانش علمی خود بهترین سیستم های برودتی و تهویه ای را برای مشتریان خود عرضه می دارد و کارشناسان آمادگی برای طراحی، تولید و اجرای سیستم های ذخیره سازیِ یخ دارند تا این چنین بتواند در کاهش هزینه های کارفرما، قدم بزرگی بردارد.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *