نحوه عملکرد هموژنایزر

نحوه عملکرد هموژنایزر با توجه به نوع دستگاه تغییر پیدا می کند؛ اما به طور کلی نیرو های مکانیکی را برای مخلوط کردن، امولسیون کردن و ایجاد سوسپانسیون های کاملا یکنواخت به کار می برد، به همین دلیل به هیچ عنوان خواص شیمیایی و ترکیبات تغییر پیدا نمی کند.

آشنایی با دستگاه هموژنایزر

مدل های مختلفی از دستگاه هموژنایزر تولید شده اند که با به کارگیری تکنولوژی های متفاوت فیزیکی سبب همگن شدن بسیاری از مواد با یکدیگر می شود. معمولاً تکنولوژی های قدیم برای آسیاب کردن و مخلوط کردن مواد تمرکز می کردند؛ اما دستگاه هموژنایزر علاوه بر ایجاد مخلوط های همگن، از انتشار ذرات معلق در هوا و وجود عفونت های مختلف در محیط جلوگیری می کند.

به همین سبب از این دستگاه در آزمایشگاه‌ها هم جهت آماده سازی نمونه ها قبل از آنالیز استفاده می کنند، تا نتایج دقیق تر به دست آید. زیرا عمل هیدروژناسیون به هیچ عنوان ترکیب مولکولی مواد را مختل نمی‌ کند و در واقع تضمین می ‌کند که در ضمن ترکیب با یکدیگر ویژگی های آنها باقی می ماند.

هموژنایزر

نحوه عملکرد هموژنایزر چگونه است؟

از دستگاه هموژنایزر به عنوان یک مخلوط کن صنعتی برای تولید محصولات مختلفی مانند داروهای شیمیایی، محصولات لبنی، صنعت رنگ و رزین و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می کنند. به همین جهت برای پاسخ دهی نیاز همه صنایع این دستگاه ها در مدل های مختلف فرآوری و تولید شده است.

اگر نحوه عملکرد هموژنایزر برای شما هم مهم است، باید بدانید که هموژنایزر یک فرایند مکانیکی سیال را طی می کند که از فشار برای یک سیال از طریق یک روزنه کوچک استفاده می کند، تا ذرات یا قطرات را از هم جدا کند. پس از جدا کردن با کاهش اندازه آنها تا پراکندگی و ایجاد امولسیون پایدار پیش می رود.

همین نیروها و فشارها برای از بین بردن سلول ها در کاربردهای بیو تکنولوژی استفاده می کنند، به همین جهت همه هموژنایزرها معمولاً اندازه ذرات را کاهش می دهند و در اغلب مواقع از یک دستگاه هموژنایزر تا محدوده میکرون یا نانو استفاده می کنند.

در این بخش به بررسی نحوه عملکرد هموژنایزر با توجه به مدل دستگاه می پردازیم:

دستگاه همگن ساز مکانیکی

این نمونه از دستگاه با پراکنده کردن ذرات جامد درون مایع، یک مخلوط همگن تولید می کند. این دستگاه از روتر استاتور و پره تشکیل شده و حرکت چنگک هایی که در ساز و کار این دستگاه قرار گرفته، باعث فشرده شدن، له شدن و خرد کردن ذرات در یکدیگر می شود و می تواند در محلول های غلیظ هم عمل کند.

دستگاه هموژنایزر تحت فشار

در این دستگاه مواد در پشت یک شیر با فاصله کاملا مشخص که قابل تنظیم است، به وسیله پیستون های رفت و برگشتی قرار می گیرد و فشرده می شوند. با تعیین فشار، اختلاف فشار در دو طرف شیر به وجود می آید که در نتیجه سرعت برخورد ذرات به یکدیگر افزایش می یابد. در نهایت باعث خرد شدن ذرات و یکدست شدن محصول می شود. از این نمونه برای یکدست کردن مواد لبنی، دارویی و شیمیایی استفاده می کنند.

دستگاه هموژنایزر التراسونیک

دستگاه هموژنایزر التراسونیک با به وجود آوردن امواج شدید فراصوت در یک محیط مایع کار می کند. این امواج فشاری، باعث ایجاد جریان در مایع و به وجود آمدن حباب می شود. رشد و یکی شدن این حباب ها، تا رسیدن به اندازه مناسب و در نهایت ترکیدن آنها حرارت شدیدی را به وجود می آورد. به این پدیده کاتالیزاسیون می گویند. با انفجار حباب تولید شده ضربه هایی با انرژی بالا برای شکستن پیوند کووالانسی ایجاد می شود، از انرژی به وجود آمده از شکستن پیوند برای همگن سازی و تخریب سلول ها استفاده می کنند .

هموژنایزر

مزایای استفاده از هموژنایزر

استفاده کردن از هموژنایزر نسبت به سایر فناوری های دیگر که نتایج حاصله آنها یکسان است، مزایای بیشتری به دنبال دارد. زیرا یک هموژنایزر با اطمینان یک ماده را به کوچکترین اندازه یکنواخت ذرات آن تبدیل می کند.

هر چقدر که یک ماده ذرات ریزتری داشته باشد، محصول پایدارتر و سازگارتر است، به همین دلیل است که نانو ذرات مساحت سطح بیشتری دارند و کاربردهای آنها گسترده تر است.

از مهمترین مزیت های استفاده از هموژنایزر:

  • نحوه کارکرد این دستگاه به گونه ای است که میزان سایش بین قطعات به کمترین حد خود می رسد.
  • به وسیله دستگاه هموژنایزر تمامی ذرات در یک فرایند خطی، نیرویی برابر را تجربه می کنند، به همین جهت ویژگی های آنها تغییر نمی یابد.
  • این دستگاه از ایجاد هرگونه آلودگی جلوگیری می کند و هیچ مشکلی از جهت سایش توپ و مهره ها به وجود نمی آورد.
هموژنایزر

مشاوره پیش از خرید هموژنایزر

در شرکت مخازن ماشین وزین انواع مختلف دستگاه هموژنایزر متناسب با نیاز صنایع مختلف تولید می شود. به همین جهت کارخانجات صنعتی فعال در حوزه مواد غذایی، مواد شیمیایی و مواد دارویی می ‌توانند متناسب با شرایط و نیازهای خود یک دستگاه کاربردی تهیه کنند.

از ویژگی ‌های خاص این مجموعه برای دریافت مشاوره و خرید ارائه اطلاعات کامل در مورد هر دستگاه در کنار گارانتی و خدمات پس از فروش آن است که خریداران را مجاب به خرید محصول از این کارخانه می کند.

دریافت مشاوره پیش از خرید هموژنایزر از طریق کارشناسان فعال در این مجموعه سبب شده تا پس از بررسی دقیق نحوه عملکرد هموژنایزر، متناسب با نوع نیاز خود این دستگاه را از لحاظ جنس بدنه، قدرت موتور، تعداد هد و همچنین ظرفیت دستگاه انتخاب نمایند.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *